Wybieramy motocykl dla niskiej osoby

Wybieramy motocykl dla niskiej osoby

Osoby wysokie zwykle nie mają kłopotu z kupnem dla siebie motocykla. Inaczej ma się to w przypadku osób poniżej 170 cm wzrostu - tutaj wybór jest już nieco okrojony. A wysokość motocykla ma bardzo duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Wbrew pozorom, temat nie dotyczy tylko kobiet, ale również niższych mężczyzn. Niezwykle istotną kwestią naszego bezpieczeństwa jest wysokość motocykla, a to dlatego, że często przy niskich prędkościach niezbędne jest podparcie się nogą o podłoże. Taka asekuracja jest ważna szczególnie w przypadku ciężkich maszyn, a dodatkowo wpływa również na nasz spokój podczas powolnych manewrów. Mówi się, że nawet 5 cm ma olbrzymie znaczenie dla naszego komfortu i bezpieczeństwa.

Eksperci ostrzegają przed modyfikowaniem wysokości motocyklu, z uwagi na to, że nie bez powodu wysokość maszyny jest taka, jak zaprojektował ją producent. Wpływa na to wiele czynników, przede wszystkim ciężar, a więc i środek ciężkości, a także wielkość kół i niezwykle istotny prześwit, który pozwala bez uszczerbku pokonywać przeszkody. Wszystko w motocyklach zostało zaprojektowane z niezwykłą precyzją, a modyfikowanie ich na własną rękę czy nawet w zaprzyjaźnionym warsztacie może skutkować niebezpieczeństwem w użytkowaniu. 

Jednym z producentów, który oferuje osobom niskim kilka udogodnień, jest Honda. Modele CBF600 oraz CBF1000 mają regulowaną wysokość siedziska, a w przypadku modeli z serii Transalp i VFR1200, możliwość obniżenia fabrycznego oraz zwężenia kanapy. Oferta dla bardziej wymagających obejmuje również usunięcie gąbki z siedzenia, co odejmuje z wysokości motocykla kilka kolejnych centymetrów. 

Bez względu na to, jaki rodzaj motocykla wybierzemy, warto kierować się prostą zasadą przymiarki, polegającej na sprawdzeniu, czy siedząc dosięgamy stopą podłoża, w taki sposób, by oprzeć na niej ciężar maszyny. To nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa, szczególnie biorąc pod uwagę jakość naszych dróg, gdzie nie raz koleiny są sprawcą bolesnych upadków.  

comments powered by Disqus