Motocykl – nowy czy używany?

Motocykl – nowy czy używany?

To pytanie nurtuje każdego, kto decyduje się na zakup swojego pierwszego motocyklu. Decyzja zwykle łatwa nie jest, a to za sprawą tego, że na początku naszej przygody z jednośladami nie do końca jeszcze znamy nasze potrzeby.

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, do jakiej jazdy będziemy go używać, a na to potrzeba czasu i wypróbowania różnych opcji. Zdecydowanie w takim przypadku lepiej jest kupić motocykl używany i na tym się skupmy, bo jest wiele rzeczy, których trzeba się wystrzegać przy zakupie.


Motocykl używany – najważniejsze kwestie 

Najistotniejsze jest to, by motocykl miał udokumentowaną historię, zdarza się bowiem, że sprzedający naginają nieco rzeczywistość w ogłoszeniach. Warto sprawdzić, czy motocykl nie był przypadkiem sprowadzony do Polski przez handlarza i naprawiony po wypadku, dodatkowo tanim kosztem. Takie maszyny zwykle są przyczyną śmiertelnych wypadków, gdy z niewiadomych przyczyn motocykl odmawia posłuszeństwa na trasie. Nie warto ryzykować własnego życia i zdrowia, dlatego dokładnie sprawdzajmy dokumentację. 

Wspomnieć należy o jednej ważnej sprawie - chroni nas prawo konsumenckie i mamy miesiąc na zwrot motocyklu, jeśli okazałoby się, że sprzedający nie powiadomił nas o usterkach czy innych wadach.

Motocykle nafaszerowane nowinkami elektronicznymi raczej nie powinny być obiektem naszych poszukiwań. Dużo łatwiej zadbać, jak i naprawić sprzęt o prostej konstrukcji.


Motocykl nowy – kiedy wiemy, czego chcemy

Kupując nowy motocykl prosto z salonu mamy pewność, że nie był bity, a naprawę większości usterek sfinansuje nam gwarancja. Decydując się na taki wybór, bierzmy pod uwagę ilość miejsc serwisowych w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, żeby nie pokonywać setek kilometrów w celu naprawy maszyny czy też kupna części. Szukajmy motocyklu, który jest produkowany od kilku lat, dzięki czemu mamy pewność, że wszelkie niedociągnięcia techniczne zostały rozwiązane na przestrzeni produkcyjnych lat. Taki motocykl również łatwiej będzie sprzedać po kilku sezonach.

comments powered by Disqus