Przygotowanie motocyklu do zimy

Przygotowanie motocyklu do zimy

Sezon na dwa kółka dobiega końca i nadchodzi czas odpoczynku dla naszej maszyny. Zastanówmy się, co powinniśmy zrobić dla naszego motocykla przed nadchodzącą zimą.

To, że czas szybko leci, wie każdy. W mgnieniu oka nadejdzie nowy sezon do realizowania naszej motocyklowej pasji, więc warto przed garażowaniem poczynić kilka kroków ku temu, by nasza maszyna była w pełni gotowa do jazdy, gdy nadejdzie upragniona wiosna.

Po pierwsze, należałoby zrobić generalny przegląd techniczny i usunąć wszelkie wykryte usterki.

Po drugie, należy odłączyć akumulator i zapewnić mu na zimę suche miejsce, pozbawione wilgoci, do tego najlepiej ciepłe. Klemy instalacyjne naszego źródła elektryczności warto pokryć wazeliną techniczną. Dobrym preparatem jest również znany WD-40. Akumulator podładowujemy raz w miesiącu. 

Pamiętajmy, by motocykl postawić na czas zimy na powierzchni suchej, by opony nie sparciały. Te można dodatkowo zabezpieczyć, smarując je preparatem do opon. Natomiast ciśnienie pozostawmy między 50 i 100% wartości nominalnej.

Zwykła szmatka, ale czysta i sucha świetnie sprawdzi się do ochrony wlotu filtra powietrza. Nie zapomnijmy też o układzie wydechowym. Najlepszym sposobem, by do układu nie dostała się wilgoć, to zabezpieczenie rur wydechowych foliowymi workami lub po prostu zatkanie wylotów szmatkami, lekko nasączonymi olejem. Przed korozją baku najlepiej chroni benzyna, więc na czas zimowania zalejmy go do pełna. Filtr oleju, jak i sam olej w silniku, wymieńmy na nowy. Układ chłodzenia silnika, ze względu na niskie temperatury, zabezpieczymy, zalewając go płynem odpornym na zamarzanie.

Na koniec pozostaje nam dokładne mycie motocykla i suszenie. Potem już tylko czyszczenie specjalnym sprayem łańcucha i naoliwienie.

Elementy karoserii warto pokryć woskiem. Motocykl przykrywamy kocem lub folią i możemy spokojnie czekać na rozpoczęcie nowego sezonu. 

comments powered by Disqus