Skuter dla początkującego kierowcy

Skuter dla początkującego kierowcy

Rzadko kiedy kurs na prawo jazdy jest w stanie przygotować przyszłego kierowcę do poruszania się po drogach. Nawet doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętność parkowania w okolicach zatłoczonego centrum handlowego to zbyt mało, żeby w szybkim czasie stać się dobrym kierowcą.

Najważniejsza jest oczywiście praktyka, w tym wyrobienie odpowiednich nawyków i prawidłowa reakcja na czyhające zagrożenia.
 

Na początek motorower

Niemałą barierą finansową, zwłaszcza dla młodych i samodzielnych osób, są wszelkie opłaty związane z posiadaniem samochodu. Oczywiście najbardziej kosztowny będzie zakup używanego czy nowego auta (na początku drogi lepszym będzie pierwsze rozwiązanie). Kolejne koszty związane są z rejestracją i ubezpieczeniem. Analizując wysokość stawek nawet za OC, widać, że przez ubezpieczycieli cennymi nabytkami są doświadczeni kierowcy, którzy mogą poszczycić się kilkoma latami bezwypadkowej jazdy i odpowiednim stażem za kółkiem. Wielu młodych kierowców wybiera wtedy zakup auta wraz z współwłasnością – jest to niezły sposób, ale w przypadku zdarzenia drogowego współwłaściciel nie będzie ukontentowany, kiedy straci zbierane latami zniżki. 

Przed laty sposobem na przechytrzenie ubezpieczyciela był zakup motoroweru – obowiązkowe ubezpieczenie to ułamek sumy płaconej za auto osobowe, ponadto czas opłacania składek wlicza się do okresu bezwypadkowej jazdy. Dziś klasyczny motorower warto zastąpić skuterem, zwłaszcza że markowe używane modele lub będą kosztować niewiele więcej niż cztery nowe opony do auta wyższej klasy – a takie też chętnie wybierają młodzi kierowcy. Dodatkowo jazdę skuterem należy traktować jako sposób nauki poruszania się w ruchu drogowym. Często też szybciej dotrze się do punktu docelowego, mimo ograniczenia konstrukcji do poruszania się z prędkością maks. 45 km/h.
 

Prawo jazdy na motocykl

Jeżeli młody kierowca ma w planach jazdę motocyklem o pojemności większej niż 125 ccm, to po kilkumiesięcznej przygodzie ze skuterem, szybciej zrozumie filozofię jazdy na motocyklu. Szybciej także zdobędzie niezbędne uprawnienia. 

Skuter czy klasyczny motorower to coś więcej niż środek transportu. To sposób na oszczędzanie i naukę. Warto wziąć to pod uwagę, będąc niedoświadczonym kierowcą.

comments powered by Disqus