Jak prać ciuchy motocyklowe?

Jak prać ciuchy motocyklowe?

W sezonie ubrania motocyklowe zbierają niezłe baty. Deszcz, brud, kurz, zasychające owady, pot i wiele innych czynników pozostających na ich powierzchni to nic niezwykłego.

Ciuchów motocyklowych nie wymieniamy z sezonu na sezon, więc kiedy już tenże się skończy, wypadałoby zrobić porządne pranie i przeprowadzić konserwację. Jak tego dokonać, by nie zniszczyć swoich rzeczy?


Pranie w pralce – tylko dla leniwych

Eksperci odradzają prania ubrań motocyklowych w pralce. Jest to absolutnie zły pomysł w przypadku odzieży skórzanej. Odzież tekstylna jest nieco mniej wymagająca, więc pranie w pralce zniesie, pod warunkiem jednak, że temperatura wody nie będzie przekraczała 30̊ C, nie użyjemy proszku, a wirownie ustawimy na niskie obroty.

Jeśli dobry stan i wygląd naszych ubrań są nam wyjątkowo bliskie, powinniśmy mimo wszystko zmierzyć się z praniem ręcznym. Wykonujemy je przy użyciu delikatnego płynu do prania, najlepiej profesjonalnego, dedykowanego specjalnie do odzieży motocyklowej, czy to tekstylnej, czy też skórzanej. Proszku i innych detergentów nie dodajemy nigdy, bo mogą zaszkodzić membranie – zapchać ją i zniekształcić, przez co przestanie spełniać swoją funkcję. Nie używamy też płynu do płukania ani wszelakich zmiękczaczy. Najlepiej po prostu zaopatrzyć się w płyn, mydło lub inny specyfik czyszczący, przeznaczony stricte do tego celu. Stosując go będziemy mieli pewność, że nasze ubrania są bezpieczne – membrana pozostanie nieuszkodzona, kolory na skórze nie wyblakną, nic nie popęka i nie odbarwi się. Producenci mają dość dużą gamę produktów w swojej ofercie i dla bezpieczeństwa warto w nie zainwestować.


Pranie ręczne – ostrożności nigdy za wiele

Wykonując pranie ręczne pamiętajmy o sprawdzeniu temperatury wody. Tutaj także nie może ona być wyższa niż 30̊ C. Większe zabrudzenia usuwamy jeszcze przed całkowitym zamoczeniem, wykorzystując do tego delikatną gąbkę lub szczotkę i mydło. Takie czyszczenie, bez namaczania, jest zresztą najlepsze dla ubrań skórzanych. I tu sprawdzają się ubrania z odpinaną wewnętrzną warstwą, którą można wyprać oddzielnie. Jeśli nie mamy tego udogodnienia, całe ubranie namaczamy w wodzie z dodatkiem odpowiednich środków.

Zarówno tekstylia, jak i skórę należy właściwie wysuszyć. W zasadzie powinny wyschnąć naturalnie, co najwyżej we względnej bliskości źródła ciepła. W żadnym wypadku nie można jednak kombinezonów, kurtek czy spodni suszyć na kaloryferze czy w jakikolwiek mechaniczny sposób.

Do tego ubrania skórzane po wyjęciu z wody powinny ociec z niej położone na płaskiej powierzchni, a dopiero później możemy je powiesić na wieszaku do całkowitego wyschnięcia.

Podobnymi zasadami kierujemy się przy praniu butów, chust, kominiarek czy rękawiczek – w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane. Raczej nie pierzemy ich w pralce i stosujemy profesjonalne środki czyszczące. Uniwersalnym i praktycznym produktem tego typu jest pianka do czyszczenia wnętrza kasku, która świetnie poradzi sobie także z brudem gromadzącym się w butach i rękawiczkach motocyklowych.


Konserwacja – przedłuż życie swoim ubraniom

Równie ważna jak czyszczenie jest odpowiednia konserwacja ubrań. Odzież tekstylną impregnujemy. Skórę konserwujemy specjalnymi preparatami stworzonymi z naturalnych substancji – na przykład z wosku pszczelego. Konserwację najlepiej przeprowadzać dwa razy w roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu oraz po jego zakończeniu. Nie ignorujmy tego zabiegu. Dzięki niemu nasze ciuchy wytrzymają w dobrej formie dwa razy dłużej.

Ubrania motocyklowe są wykonane ze specyficznych materiałów i dlatego właśnie wymagają specyficznej pielęgnacji. Dostosowanie się do jej zasad sprawi, że odzież tekstylna będzie nam dobrze służyć podczas kiepskich warunków pogodowych, a skóra nie straci swojej elastyczności, wyglądu i zachowa właściwą strukturę. Ekwipunek możemy oddać również do profesjonalnej pralni. Upewnijmy się jednak wcześniej, że wybrany punkt radzi sobie z czyszczeniem tego typu odzieży.


Elżbieta Gwóźdź

comments powered by Disqus