Jaki motocykl dla początkujących?

Jaki motocykl dla początkujących?

Wybór pierwszego motocyklu jest z pozoru łatwy – najczęściej kierujemy się wyglądem maszyny, wybieramy model, który najbardziej nam się podoba. Trzeba jednak pamiętać, że na tym motocyklu prawdopodobnie będziemy mieć swój pierwszy upadek, dlatego bezpieczeństwo powinno odgrywać równie istotną rolę.

Przede wszystkim – wybór klasy Na samym początku zastanów się, do jakiej jazdy chcesz używać motocykla. W zależności od tego, dokonuj wyborów konkretnych modeli wewnątrz danej klasy.

  • Do zwykłej jazdy na co dzień idealnym rozwiązaniem są motocykle klasy: supermoto, turystyczne czy też naked.

  • W terenie najlepiej sprawdzą się Enduro i ich wyczynowy odpowiednik, czyli Cross.

  • Do szybkiej jazdy warto zainwestować w motocykl typowo sportowy o aerodynamicznej sylwetce. Taki rodzaj posiada dużą moc silnika oraz sztywne zawieszenie, jednak nie polecamy takiego ogiera na pierwszy motocykl. Dla własnego bezpieczeństwa i możliwości nabrania niezbędnej wprawy, motocykl o niskiej mocy silnika jest wręcz wskazany.

  • Jeśli marzysz o motocyklu, na którym niczym rycerz na rumaku będziesz przemierzał wolno i majestatycznie miejskie ulice, wybierz choppera lub cruisera. Oprócz efektownego wyglądu przyciągającego wzrok przechodniów, możesz nim wybrać się też w dłuższą podróż.

Czy warto kupić używany motocykl? Zdania w tej kwestii są podzielone. Na typowego laika po zakupie używanej maszyny czyha wiele, niekoniecznie przyjemnych w konsekwencjach, niespodzianek. Jeśli masz zamiar kupić używany motocykl, koniecznie poproś o radę znajomego, który lepiej zna się na tego typu sprzęcie i będzie mógł wstępnie ocenić stan zawieszenia i silnika. Oczywiście nic nie zastąpi badania na stacji kontroli pojazdów i fachowego oka eksperta oraz pomiarów komputerowych. Motocykl z drugiej ręki lepiej kupować w okresie zimowym, czyli wtedy, gdy sezon na jazdę jednośladem jest zakończony. To właśnie w tym czasie najłatwiej jest trafić na okazyjne oferty. Różnice w cenie zimą mogą dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych w porównaniu do pory wiosenno-letniej. Za nasza zachodnią granicą wielu właścicieli właśnie zimą sprzedają motocykle, robiąc tym samym miejsce w garażu na nową maszynę, którą planują kupić na wiosnę.

comments powered by Disqus