Kupujemy używany motocykl – na co koniecznie zwrócić uwagę?

Kupujemy używany motocykl – na co koniecznie zwrócić uwagę?

Na co uważać, kupując używany motocykl? Wiele z najważniejszych wskazówek ma zastosowanie także, gdy nabywamy używany samochód, niektóre jednak są w przypadku motocykli bardziej istotne. Gdzie zajrzeć, co sprawdzić, jak przygotować się do zakupu?

Posiadanie i użytkowanie samochodu to dla wielu z nas konieczność. Posiadanie i użytkowanie motocyklu to już inna bajka. Nie kupujemy go po to, by wozić nim dzieci do szkoły, ani jeździć po zakupy. Kupujemy go wyłącznie dla przyjemności. Dlatego potencjalnych nabywców motocykli trudniej jest oszukać. Czasem jednak poniosą nas emocje lub bardzo śpieszy nam się z zakupem przed nadchodzącym sezonem. Sprzedawcy mogą chcieć to wykorzystać. Jak się nie naciąć?

 

Wybór modelu i gruntowny research

Zakładając, że interesuje nas jeden, konkretny model lub najwyżej kilka, powinniśmy zdobyć na ich temat pogłębioną wiedzę. Warto sprawdzić, jak dany motocykl zmieniał się na przełomie lat i co pozostało w nim charakterystyczne. Wówczas od razu zauważymy, jeśli w oglądanym egzemplarzu coś nie będzie się zgadzać. Pamiętajmy także, aby poczytać o typowych usterkach przydarzających się naszej maszynie. Znajomość tej problematyki da nam jeszcze bardziej wnikliwe spojrzenie na proponowany nam motocykl.

 

Weź to pod lupę

A propos spojrzenia. Przy zakupie należy nie tylko oglądać, ale też zaglądać. Warto zajrzeć chociażby do zbiornika paliwa. Wszystko, co otwiera się, odchyla lub odkręca, powinno być przez nas szczegółowo pooglądane i podotykane. Wskazane jest też przysłuchać się działaniu różnych mechanizmów, a przed wypróbowaniem pojazdu sprawdzić poziom oleju i płynów.

 

Jazda testowa na zimno czy na gorąco?

Jeszcze przed przyjazdem na miejsce spotkania ze sprzedawcą, powinniśmy zastrzec, że chcemy uruchomić motocykl na zimno – testując maszynę na rozgrzanym już wcześniej silniku, możemy nie zauważyć wielu mankamentów. W ten sposób może zechcieć je ukryć nasz kontrahent. I co najważniejsze – naprawdę musimy wypróbować motocykl na szosie. Chociażby po to, by sprawdzić, czy jedzie prosto i sprawnie hamuje.

 

comments powered by Disqus