Automatyczna skrzynia biegów – kiedy warto się na nią zdecydować?

Automatyczna skrzynia biegów – kiedy warto się na nią zdecydować?

Chociaż automatyczna skrzynia biegów nie jest codziennością w samochodach Polaków, to zaczyna cieszyć się coraz to większą popularnością.

Największym atutem takiego rozwiązania jest po prostu wygoda w prowadzeniu auta, szczególnie w mieście, gdzie w przypadku manualnej skrzyni biegów to niekończąca się zabawa z dźwignią – co po którejś godzinie tkwienia w korku może męczyć. W szczególności dedykowana jest  kierowcom zawodowym, np. taksówkarzom czy kurierom. Jazda w mieście wiąże się z częstym pokonywaniem krótkich dystansów, a dodatkową przeszkodą w mieście jest ilość sygnalizatorów świetlnych, które wymuszają ciągłą redukcje biegów. Manualna skrzynia biegów w takim wypadku męczy jeszcze z jednego powodu – sprzęgło, niezbędne do redukcji biegów, wciskamy przecież nogą. Podczas prowadzenia auta w mieście okazuje się to być niezłym treningiem dla mięśni nóg...


Co powinniśmy wziąć pod uwagę, rozważając zmianę na automat?

Otóż taka przesiadka jest banalnie prosta w przypadku opcji z manualnej na automatyczną. Na początku lewa noga może nieświadomie szukać pedału sprzęgła, którego w automacie już nie znajdzie, jednak od tego szybko można się odzwyczaić.  Nieco trudniej będzie nam wrócić do jazdy z manualną skrzynią biegów. Od nowa będziemy musieli przyzwyczaić się do manewrowania sprzęgłem i dźwignią zmiany biegów. Większość kierowców, zaznawszy dogodności z jazdy automatem, bardzo rzadko decyduje się wrócić do pojazdów ze skrzynią manualną.


Czy automat posiada jakieś wady?

Niestety tak. W Polsce, z uwagi na jeszcze niewielką popularność tego rodzaju przekładni, brakuje wyspecjalizowanych w ich temacie fachowców. Do tego koszty naprawy ewentualnych defektów automatu są stosunkowo wysokie, warto więc przemyśleć kupno samochodu z takim rozwiązaniem. Jednak mimo wszystko wygoda prowadzenia takiego auta kusi coraz większe rzesze kierowców.

comments powered by Disqus