Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Możliwość przemieszczania się własnym autem dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności to otwarcie niezliczonych możliwości. Jakie zasady obowiązują w zakresie zdobywania takie osoby prawa jazdy?

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej jest przepustką do aktywnego życia. Pierwszym krokiem ku temu jest posiadanie orzeczenia lekarskiego, niezbędnego do uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i uczestnictwa w kursie. Lekarz wydaje zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności, na którym widnieją kody ograniczeń, które znajdą się w późniejszym prawie jazdy. 

Zaleca się, by w pierwszej kolejności udać się do Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom w Warszawie, w celu uzyskania niezbędnych informacji. Tam możliwe jest otrzymanie pomocy w ustaleniu kodów ograniczeń, poprzez przymiarkę do samochodu oraz skierowanie do właściwej dla miejsca zamieszkania szkoły kierowców. Stowarzyszenie prawie w całości pokrywa koszt kursu na prawo jazdy.

Do odbycia takiego kursu niezbędny jest specjalnie przygotowany samochód. Większość ośrodków szkolenia kierowców posiada pojazdy odpowiednio oprzyrządowane, a egzamin zwykle odbywa się w tym samym aucie, którym poruszaliśmy się podczas szkolenia. Szkoła jazdy wypożycza go wówczas, a ceny np. w Warszawie nie przekraczają 300 zł. Niekiedy spotyka się opłatę tylko za benzynę.

Koszt kursu, w zależności od regionu, waha się między 1000-2000 zł, jednak większość kosztów pokrywa sponsor Stowarzyszenia, czyli PKO BP – aż 80-90%.

comments powered by Disqus