Zmiany w testach na prawo jazdy w 2015 roku

Zmiany w testach na prawo jazdy w 2015 roku

Od stycznia bieżącego roku zmieniły się niektóre przepisy dotyczące zdawania prawa jazdy. Innowacje dotyczą tak części teoretycznej jak praktycznej egzaminu.

Osoby ubiegające się o przyznanie im uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych będą musiały nie tylko poprawnie przejechać się po placu i mieście, ale także dokonać tego zgodnie z zasadami tzw. eko-drivingu, czyli jazdy ekonomicznej i przyjaznej środowisku. Egzaminatorzy oceniać będą stosowanie hamowania silnikiem oraz zmianę biegów odpowiednią do wzrostu obrotów. Powinna ona następować, gdy wskazówka obrotomierza pokaże między 1800 a 2600 obrotów na minutę. I choć instruktorzy twierdzą, że już teraz na kursach omawiane są te elementy, dodatkowe wymogi mogą spowodować wzrost ilości godzin jazdy, a co za tym idzie ceny kursu - część szkół już nieoficjalnie zadeklarowała wzrost kosztów szkolenia o 200-300 złotych. Nie będzie to odnosiło się do adeptów, którzy do końca ubiegłego roku zaliczyli kurs teoretyczny, ważny przez pół roku. Nowe wymagania egzaminacyjne dotyczyć będą osób ubiegających się o prawo jazdy na kategorie B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E. 

To nie koniec zmian. Do części praktycznej przystępować będą mogły osoby bez kursu teoretycznego - wystarczy samodzielne przygotowanie i zdanie egzaminu. To dobra wiadomość dla obcokrajowców oraz tych, których nie stać na poświęcenie czasu na wielogodzinne zajęcia. Zdany egzamin teoretyczny ważny będzie bezterminowo.

Kolejne zmiany - obowiązkowy "zielony listek" czy zakaz przekraczania przez młodych kierowców prędkości 50 km/h w terminie zabudowanym, nawet jeśli znaki stanowią inaczej - już w 2016 roku.

comments powered by Disqus