Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Co roku wraz z wiosną wzrasta zainteresowanie kursami nauki jazdy. Policyjne statystyki wypadków wskazują, że większość z nich jest udziałem nowych kierowców. Jak poznać, że szkoła jazdy odpowiednio nas wykształci?

W Polsce istnieje prawie 7000 szkół nauki jazdy. Od małych ośrodków po prawdziwe przedsiębiorstwa. Potencjalni kursanci najczęściej kierują się ceną, nie zwracając uwagi na poziom szkolenia i oferowane pomoce naukowe, co potem odbija się mniejszą zdawalnością na egzaminach a przede wszystkim zwiększoną ilością wypadków. Dobra szkoła bowiem nie tylko powinna przygotować do egzaminu ale przede wszystkim nauczyć poprawnego obycia na drodze, przewidywania niebezpiecznych sytuacji, słowem - kształcić kierowcę, a nie tylko posiadacza dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami.

Czym się zatem kierować przy wyborze szkoły?

1. Cena. Jakość musi kosztować. Zaniżanie ceny kursu przez szkoły często wiąże się też z wieloma ukrytymi dodatkowymi opłatami. Materiały dydaktyczne, egzaminy wewnętrzne, badania lekarskie - wszystko to powinno być wliczone w ogólny koszt. W efekcie może okazać się, że kompletne opłaty wyniosą więcej niż w droższej szkole.

2. Czas trwania. Kurs powinien trwać około miesiąca, by uczestnik mógł spokojnie przyswoić całą wiedzę. Skracanie go do tygodnia czy dwóch powoduje dużą intensyfikację zajęć, co nie sprzyja nauce.

3. Infrastruktura. Sprawa chyba najważniejsza, bo to od niej zależy, w jakich warunkach będziemy zdobywać wiedzę. Wykładowcy nie powinni ograniczać się do prezentacji filmów instruktażowych, ale prowadzić zajęcia interaktywnie i z pedagogicznym zacięciem. Należy też dowiedzieć się, czy szkoła ma własny wyłączony z ruchu i utwardzony plac manewrowy, na którym moglibyśmy szlifować umiejętności niezależnie od godziny. Niektóre szkoły umożliwiają kursantom nieodpłatne korzystanie z placów prywatnym samochodem. Bardzo ważna jest ilość, wiek i stan techniczny samochodów. Chociaż uczyć się jeździć można na każdym aucie, dobrze poznać markę, na jakiej będziemy zdawać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

4. Instruktor. To z nim spędzimy kilkadziesiąt godzin w często stresujących sytuacjach. Kursant powinien komfortowo w obecności osoby, która z kolei powinna umieć przekazać swoją wiedzę. Zwróćmy uwagę, czy jest to jedyna praca instruktora, czy po prostu dorabia sobie do pensji. Niekiedy istnieje możliwość bezpłatnych jazd testowych jako pasażer - możemy wtedy obserwować sposób komunikacji między instruktorem a kursantem, sprawdzić pokonywane trasy. Dobra szkoła powinna zapewnić naukę jazdy w różnych okolicznościach - w dzień i po zmroku, w ruchu miejskim oraz na trasach poza terenem zabudowanym.

Zdany egzamin nie czyni z nas kierowców, gdyż nic nie zastąpi doświadczenia na drodze. Dzięki naukom wyniesionym z dobrej szkoły możemy wyrobić sobie parę właściwych nawyków, które wzmocnią nasze umiejętności i bezpieczeństwo.

comments powered by Disqus