Co brać pod uwagę przy wyborze szkoły nauki jazdy?

Co brać pod uwagę przy wyborze szkoły nauki jazdy?

Przed egzaminem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego WORD czeka nas długa droga – trudny i nieprzewidywalny egzamin teoretyczny oraz jazdy praktyczne. Jak wybrać szkołę, by obydwa egzaminy zdać bez problemu, a w przyszłości zostać dobrym, bezkolizyjnym kierowcą?

Cena cenie nierówna

Przede wszystkim pamiętajmy, że kurs jazdy ma nas nie tyle przygotować do zdania egzaminu na prawo jazdy, co nauczyć nas sprawnie, pewnie i bezpiecznie poruszać się autem po drogach. A to oznacza, że na kursie jazdy nie powinniśmy oszczędzać i jest to absolutnie ostatnie kryterium, które należy brać pod uwagę podczas wyboru szkoły jazdy.

Oczywiście, nawet bardzo dobre szkoły konkurują ze sobą i próbują przyciągnąć kursantów różnymi atrakcyjnymi pakietami. Wśród popularnych i naprawdę korzystnych dodatków do kursu jazdy można wymienić m.in.:

  • bezpłatną jazdę próbną lub wejście na wykłady teoretyczne,
  • dodatkowe godziny jazd doszkalających w cenie,
  • atrakcyjne pakiety łączone, np. na prawo jazdy kat. A + B, pomoce dydaktyczne i przykładowe testy na prawo jazdy w cenie kursu, możliwość rozpoczęcia jazd w dowolnym miejscu (np. pod domem kursanta),
  • instruktor prowadzący obecny na egzaminie państwowym.

Należy jednak pamiętać, że wyjątkowo niska cena kursu zawsze powinna wzbudzić naszą ostrożność i zmusić nas do wyjątkowo dokładnego sprawdzenia takiej szkoły, zanim zapiszemy się na kurs.


Opinie na wagę życia

Dobre opinie szkoły lub polecenia innych osób to jedno z najpowszechniejszych i najlepszych kryteriów wyboru szkoły jazdy.

Historie niezadowolonych kursantów, którzy podchodzą do egzaminu państwowego 8, 10 a nawet kilkanaście razy nie biorą się znikąd. Czasami wynikają z wyjątkowego braku predyspozycji do jazdy samochodem u danej osoby, jednak w przeważającej ilości przypadków są efektem kiepsko przeprowadzonych zajęć praktycznych i teoretycznych na kursie jazdy.

Niestety nadal można trafić na instruktorów, którzy podczas kursów praktycznych załatwiają sprawy prywatne, rozmawiają przez telefon podczas jazdy (co zresztą stanowi rzeczywiste zagrożenie dla życia jego samego i kursanta) lub nie realizują w pełni zaplanowanego materiału szkoleniowego.

Dlatego tak naprawdę, jeśli na zrobieniu prawa jazdy chcemy oszczędzić, nie powinniśmy oszczędzać na początku – lepiej zapłacić trochę więcej za porządny kurs, niż potem zapłacić drugie tyle w jazdach doszkalających i opłatach za kolejne podejścia do egzaminu WORD.

Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z internetowej wyszukiwarki szkół jazdy, np. szkolyjazdy.com.pl, która umożliwia wyszukanie ośrodka po nazwie lub lokalizacji, przeglądanie ofert poszczególnych szkół oraz opinii kursantów na jej temat. Wyszukiwarka umożliwia również wyszukanie ośrodków WORD w naszej najbliższej lokalizacji.


Kryteria podstawowe

Oprócz opinii na temat danej szkoły czy też konkretnego instruktora, warto wziąć pod uwagę kilka przydatnych kryteriów, które nie każdy bierze pod uwagę zanim zacznie kurs, a szkoda, bo mogą naprawdę się przydać. Poniżej kilka pytań, które warto sobie zadać przy wyborze idealnego ośrodka szkoleniowego:

- Czy lokalizacja szkoły znajduje się w pobliżu Twojego domu lub ośrodka WORD, w którym chcesz zdawać egzamin?

- Jak wygląda siedziba szkoły, sale lekcyjne, plac manewrowy – czy znajdują się w tym samym miejscu, co biuro ośrodka?

- Jaka jest wielkość floty samochodów? Od ich ilości mogą zależeć terminy jazd praktycznych. Jest to informacja przydatna zwłaszcza, jeśli zależy Ci na szybkim odbyciu kursu.

- Jaki jest stan, jakość i czystość aut?

- Czy szkoła dysponuje autem z certyfikatem Ośrodka Egzaminacyjnego, na którym możesz zdawać egzamin?

- Czy szkoła posiada kilku instruktorów do wyboru? Jeśli nie będziesz zadowolony, zawsze masz prawo zmienić instruktora.

- Czy szkoła oferuje kursy weekendowe, poranne, wieczorne? Czy zajęcia odbywają się w dogodnych dla Ciebie godzinach?

- Czy istnieje możliwość odwołania jazd z wyprzedzeniem, tak aby nie przepadły Ci godziny? Jeśli tak, z jakim wyprzedzeniem?

- Czy zajęcia posiadają ustalony plan? Czy instruktorzy zawsze omawiają z kursantem przerobiony materiał i informują o kolejnych etapach nauki?

- Jak wygląda egzamin wewnętrzny? Czy będziesz miał możliwość przejazdy trasą egzaminacyjną WORD?


Pamiętaj, że to naprawdę ważna decyzja, od której może w przyszłości zależeć Twoje zdrowie, a nawet życie. Wybierz mądrze, powodzenia!

comments powered by Disqus