Kurs na prawo jazdy - co obejmuje?

Kurs na prawo jazdy - co obejmuje?

Zanim zdecydujesz się na kurs prawa jazdy i zaczniesz szukać odpowiedniej szkoły, sprawdź, co Cię czeka.

Badanie lekarskie

Zanim zaczniemy kurs, jesteśmy kierowani na badanie, podczas którego lekarz stwierdza, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do prowadzenia przez nas pojazdu mechanicznego oraz ustala ewentualną wadę wzroku. To od tej wizyty zależy, czy na naszym dokumencie prawa jazdy znajdzie się informacja o tym, czy powinniśmy prowadzić auto np. w okularach i/lub soczewkach. Lekarz może również odmówić wydania zaświadczenia w przypadku stwierdzenia problemów zdrowotnych lub związanych np. z uzależnieniem alkoholowym lub narkotykowym. Podczas wizyty są sprawdzane również m.in. słuch, równowaga, narząd ruchu czy stan psychiczny przyszłego kierowcy. Cena wizyty zazwyczaj nie jest włączona w cenę kursu i kosztuje minimum 200 zł (cena ustalona ustawowo).

 

Część teoretyczna

30 godzin po 45 minut obejmuje wykłady z zasad ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Lepiej przygotowane szkoły jazdy posiadają również fantom, na którym kursanci mogą przećwiczyć zdobytą wiedzę teoretyczną z pierwszej pomocy. Kurs teoretyczny jest niezbędny, by rozpocząć szkolenie praktyczne.

 

Część praktyczna

30 godzin po 60 minut obejmuje jazdy praktyczne na placu manewrowym, w terenie zabudowanym w mieście oraz na drodze ekspresowej. Uwaga, niektóre zajęcia praktyczne mogą odbyć się na mieście już za pierwszym razem, niektóre dopiero po kilku godzinach wyjeżdżonych na placu manewrowym – wszystko zależy od instruktora i jego oceny naszych możliwości.

 

Egzamin wewnętrzny

Jego przebieg powinien być dokładnie taki sam, jak w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego WORD, tzn. zaczynać się teoretycznymi testami na prawo jazdy na komputerze. Dopiero po ich zaliczeniu odbywa się zaliczenie na placu manewrowym, a po nim - jazda na mieście, po wyznaczonej trasie egzaminacyjnej.

 

Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Tylko zaliczenie obydwu egzaminów wewnętrznych uprawnia kursanta do otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy, niezbędnego do złożenia papierów na egzamin państwowy w ośrodku WORD.

comments powered by Disqus