Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

Choć w większych miastach, gdzie znajduje się rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, można z powodzeniem funkcjonować bez samochodu, to na obrzeżach miasta czy na wsi bez auta ani rusz. Dowiedz się, jak wygląda kurs na prawo jazdy i jaką szkołę nauki jazdy wybrać!

Wielu młodych ludzi pragnie jak najszybciej odbyć kurs prawa jazdy, aby móc zacząć jeździć samochodem. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje. Po pierwsze, trzeba mieć ukończone 18 lat, przy czym kurs na kategorię B można rozpocząć 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletniości. Kolejną formalnością, którą należy dopełnić, są badania lekarskie. Lekarz musi wykazać, że jesteśmy zdolni do prowadzenia pojazdu. Podczas badań lekarskich jest sprawdzany między innymi wzrok, słuch, równowaga, stan psychiczny, ogólne zdrowie (czy nie chorujemy na cukrzycę i czy nie jesteśmy uzależnieni od alkoholu). Potrzebna będzie także odpowiednia fotografia oraz profil kandydata na kierowcę, który składa się w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie.

 

Wybór szkoły jazdy

Kluczową kwestią jest oczywiście szkoła nauki jazdy, która przygotuje nas do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Jest to bez wątpienia jedna z ważniejszych decyzji, dlatego nie należy podejmować jej zbyt pochopnie. Nie warto brać pod uwagę wyłącznie przystępnej ceny. Wcześniej należy przejrzeć opinie w sieci i sprawdzić, czy w danej szkole można liczyć na kompetentnych instruktorów, którym naprawdę zależy na swoich kursantach. Nie każdy będzie potrafił przekazać wiedzę w przystępny sposób. W większych miastach, takich jak Kraków, istnieje mnóstwo szkół zapewniających najlepsze wyniki nauki jazdy oraz przystępne ceny. Szczegółowa analiza kilku z nich może wykazać, że rzeczywistość jest nieco inna. Dobrze jest sprawdzić ranking zdawalności egzaminów praktycznych za pierwszym razem, możliwości i funkcje dodatkowe czy rabaty oferowane w ramach kursu. Tutaj warto zwrócić uwagę na szkołę nauki jazdy Robex z Krakowa. Przystępny kurs (może być również ekspresowy), z pewnością pomoże zdobyć uprawnienia kategorii B oraz A.

 

Kurs na prawo jazdy

Kurs prawa jazdy to 30 godzin lekcyjnych, które są przeznaczone na przyswajanie wiedzy z zakresu poruszania się po drodze oraz zasad i znaków drogowych. Część praktyczna obejmuje 30 godzin zegarowych i zazwyczaj jest realizowana w ramach dwóch godzin dziennie, choć można zdecydować się również na kurs ekspresowy. Nauka jazdy jest realizowana w zależności od organizacji danego ośrodka oraz indywidualnych potrzeb kursanta. Wiele osób decyduje się na wykupienie dodatkowych godzin, aby móc porządnie przygotować się do egzaminu. Obecnie za godzinę nauki jazdy trzeba zapłacić około 50 złotych.

 

Jak wygląda egzamin?

Po ukończeniu kursu teoretycznego oraz praktycznego należy się zapisać na egzamin do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W pierwszej kolejności trzeba przystąpić do egzaminu teoretycznego. Po uzyskaniu pozytywnej oceny można zapisać się na egzamin teoretyczny, podczas którego trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim. Na pozytywny wynik mogą liczyć tylko te osoby, które poprawnie wykonają wszystkie czynności. Między innymi jest sprawdzana znajomość znaków drogowych, umiejętność zawracania czy parkowania. Nie każdy ma szczęście, aby zaliczyć egzamin praktyczny za pierwszym razem. Nie warto się jednak poddawać, trzeba próbować do skutku. Niestety każde przystąpienie do egzaminu praktycznego kosztuje 140 złotych.

 

Od czerwca 2018 nowe zasady

Jeżeli zastanawiacie się nad zrobieniem prawa jazdy, trzeba się spieszyć. Najprawdopodobniej wraz z dniem 4 czerwca 2018 roku zostaną wprowadzone zmiany. Świeżo upieczony kierowca będzie miał narzucone pewne ograniczenia. Po pierwsze, zostanie wprowadzony okres próbny, a między 4 a 8 miesiącem posiadania prawa jazdy trzeba będzie odbyć dodatkowy kurs doszkalający. To nie koniec zmian – nowy kierowca będzie musiał jeździć samochodem oznakowanym zielonym listkiem, nałożone zostaną też ograniczenia prędkości.

comments powered by Disqus