Ile kosztuje OC i AC? Co wpływa na wysokość składki?

Ile kosztuje OC i AC? Co wpływa na wysokość składki?

Każdy wie, jak ważne jest ubezpieczenie swojego pojazdu. Jak kształtują się ceny OC i AC w 2014 roku w naszym kraju?

W przeciwieństwie do AC, czyli autocasco, OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które mamy obowiązek nabyć najpóźniej 30 dni po zakupie samochodu. Jego głównym „zadaniem” jest ochrona naszej kieszeni w razie spowodowania wypadku. Z kolei wykupienie autocasco jest zupełnie dobrowolne, co nie zmienia faktu, że i tak zaleca się jego nabycie. Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie przyjrzeć się, co obejmuje. Zwykle ochronie podlegają szkody, takie jak; straty wywołane kolizją z innymi pojazdami czy tez przedmiotami, zderzenia ze zwierzętami i osobami, zniszczenia dokonane przez osoby trzecie, kataklizmy czy też przyczynki chemiczne. Wbrew pozorom nie zawsze obejmuje kradzież auta lub jego wyposażenia.

Polska Izba Ubezpieczeń porównała ceny ubezpieczeń komunikacyjnych czternastu największych firm w Polsce. Wynika z nich, że różnice w cenach w różnych miastach wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najlepiej wypadły firmy sprzedające polisy przez telefon i internet, oferując najkorzystniejsze stawki. W czołówce atrakcyjnych ofert znalazły się LINK4, AXA Direct oraz Proama. 

Co składa się na cenę OC i AC? Wiele czynników, między innymi – miejsce zamieszkania, marka samochodu, jego przebieg i ogólny stan techniczny, ilość pokonywanych kilometrów rocznie oraz to, czy jeździmy sami, czy z rodziną. Przykładowo – jeżdżąc z rodziną, zakłada się, że jeździmy bezpieczniej, a to wpływa na wysokość składki. 

W przypadku AC, firmy biorą pod uwagę to, gdzie parkujemy nasze auto, a więc lepiej, w oczach ubezpieczyciela, jeśli jest to garaż lub parking strzeżony. 

Staż za kółkiem ma również duże znaczenie. Znacznie mniejszą składkę zapłacą kierowcy z wieloletnim stażem za kółkiem. Ciekawostką jest, że wbrew obiegowej opinii, to kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami w opinii firm ubezpieczających.

comments powered by Disqus