Co zrobić w przypadku wystąpienia w pojeździe wad?

Co zrobić w przypadku wystąpienia w pojeździe wad?

Po miesiącach odkładania pieniędzy wreszcie kupujemy upatrzony samochód. Jednak po jakimś czasie użytkowania okazuje się, że nie był to najlepszy wybór. Co zrobić w takiej sytuacji?

Kupno samochodu to niełatwa sprawa, szczególnie jeśli chodzi o auto używane. Nieznajomość aspektów technicznych auta oraz tego, na co zwrócić baczniejszą uwagę, może skutkować tym, że nasz wymarzony samochód okaże się złomem, który tylko ładnie się prezentował. Co zrobić z takim samochodem, jeśli to właśnie nam się to przydarzy? 

Należy mieć na uwadze fakt, że przy kupnie auta podpisujemy umowę, a więc chroni nas prawo... niestety tylko teoretycznie, bo nie przy każdej podpisanej umowie mamy możliwość zwrotu towaru. Tak jest w przypadku umowy konsumenckiej, gdzie nie przysługuje nam prawo do zwrotu, a jedynie naprawa wady, o której nie było mowy przed sprzedażą. Obowiązkiem kupującego pojazd jest powiadomienie sprzedającego, w odpowiednich terminach, o których mowa w przepisach, o ujawnionych wadach niezgodnych z umową. Na takie powiadomienie mamy miesiąc czasu, od momentu stwierdzenia wady samochodu.

Inaczej ma się sprawa przy kupnie samochodu „na firmę”. Wtedy obowiązują reguły kodeksowe, w myśl których kupujący może żądać obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Sprzedawca może niezwłocznie wymienić uszkodzone części i po sprawie. W przypadku braku dobrowolnego zaspokojenia żądań kupującego pozostaje droga sądowa. 

W tym wypadku, niezwłocznie powinniśmy zlecić ekspertyzę pojazdu w autoryzowanym serwisie lub certyfikowanemu rzeczoznawcy. Będzie to niezbędne, by udowodnić przed sądem, iż wady auta nie powstały w wyniku normalnego używania pojazdu.

Należy wiedzieć, że po wymianie uszkodzonej części przez sprzedającego nie mamy już prawa tego pojazdu zwrócić.

comments powered by Disqus