Kto i kiedy ma pierwszeństwo w ruchu drogowym?

Kto i kiedy ma pierwszeństwo w ruchu drogowym?

Nieustępowanie pierwszeństwa na drodze to najważniejsza (oprócz nadmiernej prędkości) przyczyna wypadków. I to pomimo tego, że zasady pierwszeństwa są nad wyraz precyzyjnie określone.

Problemy występują najczęściej na skrzyżowaniach, choć ten temat bardzo intensywnie omawiany jest na szkoleniach przed egzaminem prawa jazdy. I tak należy według ważności:

1. Przede wszystkim stosować się do zaleceń kierującego ruchem funkcjonariusza policji. Ma on władzę nadrzędną nad wszelkimi innymi oznaczeniami i przepisami. Dotyczy to wszelkich funkcjonariuszy odpowiednich służb, także celnika na przejściu granicznym czy dróżnika na przejeździe kolejowym.

2. Pojazdy uprzywilejowane jadące na sygnale; straż pożarna, pogotowie ratunkowe i policja zawsze mają bezwzględne pierwszeństwo.

3. Sygnalizacja świetlna. Jeśli ruchem nie kieruje policjant, to ona decyduje o przepływie strumienia pojazdów.

4. Znaki drogowe. Ustalają, która droga jest nadrzędna, a co za tym idzie - kto powinien jechać pierwszy.

5. Na skrzyżowaniach równorzędnych zawsze pierwszeństwo należy do pojazdów szynowych (pociągi, tramwaje), niezależnie z której strony nadjeżdżają.

6. W pozostałych przypadkach pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony.

Kolejną regułą, poza skrzyżowaniami, jest zasada pierwszeństwa dla użytkowników jadących własnym pasem. Dotyczy ona manewrów wyprzedzania, zawracania czy skrętu w lewo - wówczas pojazd skręcający musi ustąpić jadącemu z naprzeciwka (oczywiście o ile sygnalizacja, znaki czy policjant nie stanowią inaczej). Przy równoczesnej zmianie pasów pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się z prawej strony, czyli zmieniający pas na wolniejszy.

Ostatnia z kardynalnych reguł jest ustępowanie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na wyznaczonym przejściu, niezależnie od sygnalizacji świetlnej. Zresztą - z oczywistych względów - nierespektowanie obecności pieszych na drodze niezależnie od okoliczności jest jednym z najpoważniejszych wykroczeń drogowych i prostą drogą do nieszczęścia.

comments powered by Disqus