Podpisujesz polisę AC? Upewnij się, że wiesz o niej wszystko

Podpisujesz polisę AC? Upewnij się, że wiesz o niej wszystko

Zanim złożysz swój podpis na dokumentacji o zawarciu polisy AC upewnij się, że jesteś świadom treści OWU oraz zakresu podstawowych wykluczeń z odpowiedzialności TU. Tylko w ten sposób dowiesz się, za co tak naprawę płacisz i czy ochrona jaką oferuje TU rzeczywiście wpisuje się w twoje oczekiwania.

Chyba nie uwierzyłeś w te popularne mity o AC?

 

Mit 1: Nie będę dopłacał do Assistance, przecież mi niepotrzebne

Poważna awaria na drodze i najbliższy warsztat samochodowy oddalony o kolejne 100 kilometrów może być nie lada wyzwaniem dla twojego domowego budżetu. Jeśli nie chcesz z własnej kieszeni pokrywać kosztów obsługi pomocy drogowej, Assistance to dobry pomysł – komentuje Kamil Motyl, właściciel olkuskiej pomocy drogowej.

Assistance możesz wykupić na cały rok kalendarzowy lub tylko na kilka miesięcy, tj. na czas kiedy wyjeżdżasz z rodziną na wspólne wakacje.

 

Mit 2: Podpiszę umowę w tym samym TU, gdzie mam OC

Jeśli myślisz, że lojalność wobec towarzystw ubezpieczeniowych (TU) popłaca, to jesteś w błędzie. To nieprawda, że jeśli polisę AC zawrzesz w tym samym TU, w którym masz OC lub inne ubezpieczenie, np. NNW, to twoja składka będzie niższa niż u konkurencji. Tzn. może być, ale nie musi.

Polityka TU pod tym względem przypomina nieco telekomy oraz sektor bankowy, gdzie paradoksalnie to nowy klient jest na uprzywilejowanym, a nie ten, który od lat korzysta z tej samej usługi.

 

Mit 3: Rozbiję koszty AC na miesięczne raty

Rozłożenie płatności za AC na raty nie jest ani wygodne, bo w końcu każdego miesiąca musisz zlecać przelew w banku, ani uzasadnione finansowo. Przyjmuje się, że za polisę z płatnością rozłożoną na comiesięcznie raty zapłacisz o nawet 30% więcej lub 10 do 15% w przypadku dwóch rat.

 

Mit 4: Poproszę agenta, aby to on zdecydował o zakresie ubezpieczenia

To kiepski pomysł. Pamiętaj, że koszty zawarcia AC to przede wszystkim wypadkowa twojej dotychczasowej historii jako kierowcy (im mniej zdarzeń drogowych z twojej winy, tym niższa składka) oraz:

  • sumy ubezpieczenia,
  • zakresu ubezpieczenia.

Nie uchylaj się od obowiązku przejrzenia OWU w umowie. Agent przygotuje taką umowę, która będzie najkorzystniejsza dla jego interesu i interesu TU. Chyba nie chcesz płacić za dodatkowe pakiety pod postacią ubezpieczenia ładunku, jeśli jeździsz sedanem, a nie autem o nadwoziu typu kombi? Właśnie.

 

Mit 5: Nie potrzebuję ubezpieczenia szyb i kołpaków

  • Szkody o niskiej wartości poniżej 300-400 zł brutto nie są na ogół kwalifikowane przez TU do odszkodowania – dodaje Nagielski.

To oznacza, że jeśli ktoś wybije ci szybę, a zakup nowej razem z wymianą będzie kosztował w okolicach 400 zł netto, standardowa polisa AC na nic się zda i szkodę pokryjesz z własnej kieszeni.

comments powered by Disqus