Wykupiłeś AC i myślisz, że jesteś bezpieczny? To prawda, ale o kilku rzeczach musisz pamiętać

Wykupiłeś AC i myślisz, że jesteś bezpieczny? To prawda, ale o kilku rzeczach musisz pamiętać

W przeciwieństwie do OC, AC (autocasco) jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Chroni właścicieli samochodów przed kradzieżą, zniszczeniem i uszkodzeniem pojazdu. Jednak każdy powinien pamiętać o sytuacjach, w których ubezpieczenie może nie zadziałać z winy kierowcy. Sprawdź, jak tego uniknąć.

Otóż, jeśli kierowca lub właściciel pojazdu zachowa się nieodpowiedzialnie i zostawi kluczyki do auta w środku, po opuszczeniu pojazdu nie zamknie drzwi lub szyb – musi liczyć się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi mu wypłaty autocasco.

 

Odszkodowanie w przypadku zderzenia z innym autem, osobą lub zwierzęciem – chyba że…

No właśnie. Odszkodowanie za zniszczenie pojazdu w wyniku kolizji przysługuje nam tylko w sytuacji, gdy nie prowadziliśmy pojazdu pod wpływem alkoholu i środków odurzających. I tutaj uwaga – nie chodzi tylko o narkotyki. Jeśli akurat stosujesz leki, np. antybiotyki, które mogą obniżać Twoją zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych, w takim przypadku ubezpieczyciel również może zakwestionować wypłatę odszkodowania. Pamiętaj o tym i starannie czytaj ulotki wszystkich środków medycznych, które przyjmujesz.

Pamiętaj również o drugiej, bardzo istotnej kwestii. Jeśli Twoje auto nie ma aktualnego przeglądu lub rejestracji – z odszkodowaniem możesz się pożegnać.

 

Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu – o ile…

Jeśli chciałeś trochę zaoszczędzić na mechaniku i zawiozłeś auto na wymianę uszczelki przy silniku do zakładu o nie najlepszej reputacji, a po tygodniu silnik wysiadł całkiem, to niedobrze. Ubezpieczyciele mają bowiem w umowach zapisek, który wyklucza przyznanie ubezpieczenia w przypadku szkód powstających w wyniku napraw i konserwacji pojazdów.

Podobnie jest z wadami, które pojawiły się w wyniku wad fabrycznych (tutaj raczej musisz dociekać swoich praw od firmy motoryzacyjnej) oraz eksploatacji pojazdów. Niestety - za starzenie się naszego ukochanego auta nikt nam nie zapłaci.

Oczywiście ubezpieczenie nie obejmie również szkód, które powstały w wyniku innego zdarzenia niż to, które podałeś w zgłoszeniu. To znaczy, że jeśli uderzyłeś w słupek na drodze i uszkodziłeś zderzak, ale myślisz, że jednocześnie uda Ci się naprawić to stare otarcie na masce, możesz się przeliczyć. Istnieje ogromna szansa, że rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej odróżni świeże uszkodzenie od tego starego i zakwestionuje cały Twój wniosek, dlatego bezpieczniej będzie trzymać się prawdy.

 

Jeśli szukasz autocasco, które zapewni Ci największą możliwą ochronę i atrakcyjne pakiety rozszerzeń, sprawdź ubezpieczenie ac w Rankomacie – wygodnej porównywarce ubezpieczeń samochodowych online.

comments powered by Disqus