Prawo jazdy - zmiany w przepisach w 2017 roku

Prawo jazdy - zmiany w przepisach w 2017 roku

Na szczęście dla przyszłych kierowców, termin wprowadzenia zmian związanych z modernizacją systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK został przesunięty z 4 stycznia 2016 na 1 stycznia 2017 r. Jeśli chcesz wkrótce zdawać egzamin na prawo jazdy, lepiej zapisz się na kurs jak najszybciej.

Okres próbny

Do tej pory młodzi kierowcy stresowali się tylko do dnia egzaminu na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego WORD. Potem mogli odetchnąć z ulgą i spokojnie jeździć po ulicach. Nowe zmiany dokładają im dwa lata stresu - od następnego roku, wszystkich świeżo upieczonych kierowców będzie czekał 24-miesięczny okres próbny.

W tym czasie należy zachować szczególną uwagę i wystrzegać się mandatów. Zaledwie dwa wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe popełnione w tym czasie mogą sprawić, że starosta, który wydał prawo jazdy, przedłuży kierowcy okres próbny o kolejne dwa lata. Co gorsza, zaledwie trzy wykroczenia mogą całkowicie cofnąć jego uprawnienia.

 

Limity prędkości

Przez pierwsze 8 miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy kierowców będą obowiązywać specjalne ograniczenia prędkości, które wynoszą kolejno:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • 80 km/h w terenie niezabudowanym,
  • 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Wszystkie te limity są bezwzględne dla nowych kierowców i będą ich obowiązywać niezależnie od znaków na danej drodze.

 

Zielony listek

Przepis dotyczący konieczności umieszczenia białej naklejki z symbolem zielonego listka klonu zarówno z przodu, jak i z tyłu auta, obowiązuje wszystkich nowych kierowców już od 4 stycznia 2016 r. Przepis ten będzie obowiązywał dalej również po zmianach w 2017 r.

 

Obowiązkowe doszkalanie w ODTJ i WORD

W okresie od 4 do 8 miesięcy od momentu odebrania dokumentu prawa jazdy, początkujący kierowca musi zgłosić się na obowiązkowe szkolenia doszkalające (tzw. kurs bezpiecznej jazdy), za które sam zapłaci. Dwugodzinne szkolenie teoretyczne odbywać się będzie w ośrodkach WORD (przewidywana cena – ok. 100 zł), z kolei na godzinne szkolenie praktyczne trzeba będzie zgłosić się do wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy ODTJ (cena ok. 200 zł).

 

Zakaz wykonywania zawodu kierowcy

Przez 8 pierwszych miesięcy, osoby, które odebrały prawo jazdy kategorii B, nie mogą podjąć się zawodu kierowcy, np. taksówki czy Ubera, ani założyć działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

comments powered by Disqus