Obowiązkowa wymiana opon?

Obowiązkowa wymiana opon?

Kwestia nałożenia na kierowców obowiązku wymiany opon letnich na zimowe od wielu już lat jest żywo dyskutowana w przestrzeni publicznej. Ustawy jednak jak nie było, tak dalej nie ma – polski ustawodawca pozostawia kierowcom wolną rękę. Czy warto zatem wymienić opony na zimowe?

Wraz z przyjściem pierwszych przymrozków dylemat pod tytułem:"‘Czy wymienić opony na zimowe, a jeśli tak, to kiedy i na jakie?" wraca jak bumerang. Może prościej byłoby zmusić ludzi do odwiedzania wulkanizatora dwa razy do roku?

 

Trzeba czy wypada zmieniać?

Przyglądając się rozwiązaniom zastosowanym w krajach Europy Zachodniej, można dojść do wniosku, że to zależy od wielu czynników. Przede wszystkim – od klimatu, praktyki i infrastruktury drogowej.  Wymiana opon na zimowe obowiązuje m.in. w Czechach, Finlandii, Luksemburgu, Niemczech czy Rumunii. Ku zdziwieniu większości osób – w Norwegii nie ma takiego przymusu. W Polsce, owszem, pojawił się pomysł stworzenia ustawy, która rozwiązałaby ten problem raz na zawsze, ale działania te zostały zaniechane. A temat wciąż jest aktualny. Przynajmniej kierowcy nie muszą obawiać się uszczuplenia zawartości swoich portfeli za brak odpowiedniego ogumienia – propozycją kary był mandat w wysokości 500 złotych.

 

Opona zimowa a opona letnia

Podstawową cechą różnicującą oba typy opon jest inny kształt bieżnika i zastosowanie różnych mieszanek gumowych podczas ich produkcji. Ze względu na warunki użytkowania opony zimowe wykonywane są z mieszanek z dodatkiem krzemionki i silikonu, które pomimo ujemnych temperatur zachowują miękkość i dobrą przyczepność.  Większa liczba rowków i nacięć (tzw. lamelek) nie tylko utrudnia zalepianie śniegiem, ale też przyspiesza proces odprowadzania wody. To wszystko wydatnie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy na zaśnieżonej drodze. Z kolei podczas upałów popularne ‘zimówki’ robią się zbyt miękkie, co powoduje szybkie zużycie materiału i negatywnie wpływa na stabilne prowadzenie pojazdu.

Producenci opon letnich kładą nacisk na zapewnienie dobrej trakcji na rozgrzanym asfalcie, nierzadko przy bardzo wysokich temperaturach. Mieszanka gumowa jest twardsza, nacięcia węższe, a ich liczba mniejsza. I właśnie wąskie, rzadko rozmieszczone lamelki łatwo wypełniają się śniegiem, tym samym wydłużając drogę hamowania. Warto o tym wiedzieć i być świadomym skutków nieodpowiedniego doboru opon do naszego samochodu.

 

Mądry Polak po szkodzie

Z danych statystycznych wynika, że zimą ryzyko wypadków drogowych i kolizji jest 6-krotnie wyższe niż latem. Wpływa na to wiele czynników, m.in.: wydłużona droga hamowania, odpowiednia technika jazdy oraz warunki pogodowe. Pamiętaj, że przynajmniej część z nich jesteś w stanie skutecznie wyeliminować odpowiednim doborem opon do swojego samochodu. Oczywiście możesz ślizgać się po drogach i to bez obawy przed otrzymaniem mandatu, ponieważ odpowiedź na pytanie: ‘Kiedy należy wymienić opony’ nie została udzielona w ustawie. Niemniej jednak warto pójść za głosem rozsądku i - zanim będzie za późno - wymienić opony na zimowe.

comments powered by Disqus