Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Rejestracja samochodu zakupionego przez osobę fizyczną za zagranicą wymaga załatwienia wielu formalności. Podpowiadamy, jak go zarejestrować i na co zwrócić uwagę przed kupnem, by nie mieć później żadnych problemów i móc jeździć pojazdem po polskich i zagranicznych drogach.

Import samochodów z zagranicy jest bardzo popularny. Polacy sprowadzają samochody głównie z Niemiec, Belgii i Holandii. W krajach tych można znaleźć dobre egzemplarze w niższej cenie niż w Polsce. Proces rejestracji uzależniony jest od tego, skąd sprowadzany jest samochód. Inaczej przebiega procedura w przypadku samochodów pochodzących z krajów Unii Europejskiej i EFTA, a inaczej w przypadku aut spoza tych krajów.

 

Podpisz umowę - H2

Jeśli zamierzamy kupić samochód za granicą, pamiętajmy o prawidłowym sformułowaniu umowy. Najlepiej sporządzić ją w wersji dwujęzycznej. Umowa sprzedaży powinna zawierać numer

karty pojazdu, indywidualny numer VIN, numer aktualnego dowodu rejestracyjnego, rok produkcji, cenę, model samochodu oraz pojemność silnika.

 

Akcyza - H2

Zanim przejdziemy do rejestracji, w ciągu 14 dni od zakupu samochodu musimy odwiedzić Urząd Celny. Potrzebne nam będą następujące dokumenty:

 • umowa kupna-sprzedaży,

 • dowód rejestracyjny,

 • karta pojazdu,

 • dowód osobisty,

 • kserokopię powyższych dokumentów,

 • wypełniona deklaracja AKCU.

Jeśli samochód został sprowadzony na lawecie, konieczne jest także podanie jej numerów rejestracyjnych, danych jej właściciela oraz daty przekroczenia granicy.

Na opłatę akcyzy mamy 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu do kraju. Następnie należy uiścić opłatę skarbową za zaświadczenie o zapłaconym podatku akcyzowym. To koszt około 17 złotych. Możemy także pobrać to zaświadczenie ze strony internetowej w przeciągu 2-3 dni od uiszczenia zapłaty.

 

Ile to kosztuje?

Wysokość akcyzy dla samochodów osobowych uzależniona jest od pojemności silnika i wynosi odpowiednio:

 • < 2000 cm3 - 3,1%,

 • > 2000 cm3 - 18,6 %.

 

Tłumaczenie dokumentów samochodowych

Wydziały komunikacji wymagają, aby dostarczone dokumenty były sporządzone w języku polskim. Pomoże nam w tym tłumacz przysięgły. Do celów rejestracyjnych potrzebne będzie tłumaczenie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Przed odbiorem przekładu należy sprawdzić, czy każda strona została opatrzona pieczęcią tłumacza przysięgłego. Cena tłumaczeń przysięgłych uzależniona jest od zakresu prac, tłumaczonego języka oraz lokalizacji, w większych miastach na pewno jest drożej. Profesjonalne tłumaczenie dokumentów samochodowych oferuje biuro Language Link w Krakowie. Na stronie http://www.language-link.pl/tlumaczenia/7/tlumaczenie-dokumentow-samochodowych można zapoznać się ze szczegółami oferty. Jeśli zakupiliśmy samochód, który został po raz pierwszy zarejestrowany w Unii Europejskiej lub EFTA po 29.04.1999 roku, tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie jest konieczne. Jeśli umowa kupna-sprzedaży została zawarta w wersji dwujęzycznej, nie musimy tłumaczyć dokumentów i ponosić dodatkowych kosztów.

 

Badania techniczne

Tablice zjazdowe ważne są tylko 5 dni. W tym czasie należy wykonać przegląd samochodu. Możemy wykonać przegląd uzupełniający, w ramach którego diagnosta uzupełnia brakujące dane, lub pełne badanie techniczne, które obejmuje cały proces diagnostyczny.

 

Wydział komunikacji

Wybierając się do urzędu komunikacji, pamiętajmy o tym, aby zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Chyba nikt nie lubi stać w kolejkach w urzędach.

 

Niezbędne dokumenty:

 • dowód rejestracyjny,

 • karta pojazdu,

 • umowa kupna,

 • pismo potwierdzające wyrejestrowanie samochodu za granicą,

 • ważne badanie techniczne,

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,

 • wniosek o rejestrację,

 • tłumaczenie na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym.

Następnie należy uiścić opłatę za tablicę rejestracyjną, pozwolenie czasowe, dowód rejestracyjny, naklejkę na szybę, kartę pojazdu i komplet znaków legalizacyjnych. Przy rejestracji otrzymamy dowód tymczasowy (tzw. miękki), tablice rejestracyjne i naklejkę na szybę. Na twardy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i decyzję o rejestracji będziemy musieli poczekać 2-3 tygodnie. Przy ich odbiorze należy okazać ubezpieczenie OC samochodu.

 

A czy wy mieliście jakieś przygody z rejestracją samochodu z zagranicy? Zapraszam do dyskusji.

comments powered by Disqus