Gdzie ubezpieczyć auto?

Gdzie ubezpieczyć auto?

Wielu kierowców każdego roku staje przed dylematem, którego ubezpieczyciela i jaki zakres ubezpieczenia dla swojego samochodu wybrać. Ofert ubezpieczenia auta jest niezliczona ilość, więc i wybór odpowiedniego dla nas nie jest sprawą prostą. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę.

Pewnie zastanawiasz się, czy wybrać zupełnie nową ofertę niesprawdzonego ubezpieczyciela, oferującego sezonowe promocje, czy może pozostać przy dotychczasowym. Dla jednych kluczowym przy wyborze okaże się cena, dla drugich będzie to poczucie bezpieczeństwa. Na rynku ubezpieczeń znajdziemy mnóstwo opcji zawarcia umowy. Najczęściej jednak stajemy przed wyborem pomiędzy polisą, w której możemy wybrać tylko jeden czynnik ryzyka oraz pełnym pakietem ubezpieczenia. Zwykle do wyboru mamy ubezpieczenie:

  • odpowiedzialności cywilnej (OC),

  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),

  • car assistance (CA),

  • autocasco (AC),

  • zielona kartę (ZK).

Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla naszego samochodu, należy zastanowić się , za co tak naprawdę warto zapłacić ubezpieczycielowi i czy wybrana przez nas opcja jest opłacalna w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze naszej podróży. W przypadku tzw. Zielonej Karty (ZK) i ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) mamy do czynienia z ubezpieczeniami obowiązkowymi dla każdego pojazdu komunikacyjnego, podlegającemu rejestracji. Tak więc czy tego chcemy, czy nie, mamy obowiązek ubezpieczyć samochód, ciągnik rolniczy, motorower oraz przyczepy i pojazdy wolnobieżne, z wyjątkiem maszyn uznanych za historyczne. Z uwagi na to, że są to polisy obowiązkowe, ustawodawca zminimalizował wymagania, jakie powinny one spełniać. Wiele zakładów ubezpieczeniowych, chcących pozyskać klientów właśnie w tym obowiązkowym segmencie, oferuje sporo promocji, takich jak na przykład gratisowe holowanie pojazdu czy też inne świadczenia bez względu na to, czy staliśmy się sprawcą kolizji drogowej, czy poszkodowanym. Warto pamiętać o tym, że to ubezpieczenie jest ściśle związane z danym pojazdem i nie będziemy mieli problemów w przypadku przeniesienia własności pojazdu na kogoś innego. Ubezpieczenie wciąż działa, aż do daty wygaśnięcia umowy. W standardowym ubezpieczeniu wyłączona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody wywołane w środowisku w przypadku zdarzenia drogowego. Możemy jednak nadpłacić i dołączyć do naszej polisy dodatkowe zapisy, choć to oczywiście zwiększa znacznie koszt ubezpieczenia, ale i sumę gwarancyjną. O tym powinni pomyśleć w szczególności właściciele przedsiębiorstw, gdzie istnieje możliwość zdarzeń o znacznych szkodach podczas przewozu paliwa, powodujących zanieczyszczenie środowiska. Czy warto ubezpieczyć swój samochód? Zdecydowanie tak, gdyż w razie wypadku, oprócz kilkusetzłotowego mandatu za brak polisy, kierowca pojazdu powodującego zdarzenie drogowe będzie obciążony wszelkimi kosztami w zależności od rozmiarów zniszczeń, a to może być naprawdę dotkliwe dla kieszeni.

comments powered by Disqus