Czym kierować się przy wyborze auta dla początkującego kierowcy?

Czym kierować się przy wyborze auta dla początkującego kierowcy?

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą i masz w planach kupno pierwszego samochodu. Z uwagi na to, że to właśnie twoje pierwsze auto, warto dokładnie przemyśleć swój wybór.

Zdanie egzaminu na prawo jazdy, niezależnie od wrodzonych talentów do kierowania pojazdami, absolutnie nie stawia świeżo upieczonego kierowcy na równi z tymi, którzy mają już na karku trochę praktycznego doświadczenia. Dlaczego o tym wspominamy? 

Często zdarza się, że młodzi kierowcy wybierają na swoje pierwsze auto sportowy model z potężnym silnikiem – to dość nierozsądny wybór, który wielu przypłaciło już zdrowiem, a nawet życiem. Jak mówi stare powiedzenie - „trening czyni mistrza”, dlatego nie warto przy wyborze auta kierować się emocjami czy chęcią zaimponowania rówieśnikom.

Niestety wielu młodych kierowców chętnie sprawdza maksymalne możliwości fabryczne swoich samochodów, a co za tym idzie - stwarza niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, a za brak doświadczenia często płaci się najwyższą cenę.

Dlatego też warto zdecydować się na auto używane. Jednym z powodów przemawiających za takim rozwiązaniem jest to, że prędzej czy później auto zmienimy, więc nie ma sensu przepłacać podczas pierwszego zakupu. Tym bardziej nie czuć aż takiego żalu po pierwszych zarysowaniach karoserii przy parkowaniu, a tych zapewne nie będzie brakować. Wielu nowicjuszy to bardzo młodzi ludzie, a więc powinni kierować się także zasobnością swojego portfela, stąd kupno drogiego w eksploatacji auta jest bezsensowne. Trzeba brać pod uwagę rosnące ceny paliwa, a i niemałe koszty ewentualnych napraw. 

Pierwsze auto ma przede wszystkim pomóc ci w zdobyciu doświadczenia i poprawie umiejętności, a co za tym idzie, zyskaniu pewności za kółkiem, a nie jak wielu młodych ludzi sądzi – dodaniu prestiżu. Warto więc kierować się niskimi kosztami eksploatacji, bezpieczeństwem i łatwością prowadzenia. 

comments powered by Disqus