Gdzie szukać dobrego, używanego auta?

Gdzie szukać dobrego, używanego auta?

Statystyczny Polak zmienia samochód co 42 miesiące. Oczywiście nie na modele z salonu. Zakup używanego auta zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, można je jednak zminimalizować.

Najpopularniejszym do niedawna sposobem zakupu używanych samochodów było sprowadzanie ich z zagranicy - najczęściej z Niemiec. Wzrost opłat ekologicznych, akcyzy, zezwoleń oraz ilość urzędowych formalności potrafi jednak skutecznie zniechęcić do takiego rozwiązania. Pozostaje nam zatem rozejrzeć się po rynku krajowym, a tu mamy trzy możliwości:

1. Kupno auta od rodziny/znajomych. Sposób najbezpieczniejszy, jeśli mamy zaufanie do sprzedającego i mniej więcej znamy historię pojazdu, związane z nim perypetie oraz powód, dla którego zdecydował się go pozbyć. Dodatkowo zawsze pozostaje nam możliwość konsultacji w razie pytań lub wątpliwości po zakupie - drobne usterki, sposoby rozmaitych podłączeń, kody do radia, itp.

2. Osoba postronna. W poszukiwaniu wymarzonego modelu śledzimy ogłoszenia w prasie i w Internecie, odwiedzamy giełdy samochodowe, na ulicy zwracamy uwagę na kartki "na sprzedaż" włożone za szybę. Porównujemy ceny, stan i przebieg podany w opisach.

3. Autokomis. To taki "supermarket" z używanymi samochodami. Tu łatwo możemy zmienić decyzję, rozglądając się pośród proponowanych modeli. Obsługa jest najczęściej przeszkolona na tyle, by odpowiedzieć na podstawowe pytania, a przy okazji często na miejscu mamy możliwość ubezpieczenia zakupionego auta lub załatwienia formalności związanych z kredytem.


Niezależnie, które z tych rozwiązań wybierzemy, kiedy już stoimy przed samochodem naszych marzeń, kuszącym atrakcyjną ceną oraz - jak zapewnia właściciel - stanem "garażowanym, starszy pan, do kościoła, po autostradzie raz w tygodniu", powinniśmy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy.

1. Jazda próbna. To naprawdę dziwne, ale badania TNS Polska wykazują, że 54% osób kupuje samochód pomijając ten etap. Przejedźmy się samochodem - minimum pół godziny. Posłuchajmy silnika, skrzyni biegów. Przyspieszmy, zwolnijmy, sprawdźmy jak zachowuje się zawieszenie przy wchodzeniu w zakręt, a jak na wyboistej drodze.

2. Książka serwisowa. "Historia choroby" samochodu. Poszczególne naprawy, odwiedzane serwisy, częstotliwość przeglądów - to wszystko pozwoli nam wyrobić sobie pewną opinię tak o aucie, jak i o uwadze, z jaką dbał o nie posiadacz. Oczywiście nie każdy pojazd jest w nią wyposażony, zwłaszcza przy kolejnych właścicielach.

3. Legalność. Tylko 12% kupujących sprawdza, czy samochód nie był kradziony. A przecież grozić im może utrata pojazdu, a nawet zarzut paserstwa. Tymczasem na każdej komendzie policji można uzyskać informację na ten temat, podając numery nadwozia i silnika. Ponadto w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych dowiemy się, czy auto nie ma współwłaściciela lub czy nie ciąży nad nim zastaw bankowy.

4. Numer VIN - siedemnastocyfrowy numer wybity na tabliczce znamionowej i wpisany w dowód rejestracyjny. W Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu możemy dzięki niemu zweryfikować liczbę wypadków, napraw serwisowych - słowem całą historię pojazdu.

5. Porada eksperta. Sprawa ostatnia i kluczowa. Wizyta w serwisie (oczywiście wybranym przez nas) i gruntowne oględziny auta to wydatek rzędu 200-300 zł, który upewni nas, że warto zainwestować pieniądze w zakup po zapoznaniu się z faktycznym stanem technicznym.


Powyższe pięć punktów to podstawowe badania, które powinniśmy przeprowadzić przed decyzją o kupnie samochodu. Pozwolą one nam cieszyć się nowym nabytkiem i w dużym stopniu uniknąć niemiłych niespodzianek.

comments powered by Disqus