Szlifowanie szpachlówki i podkładu

Szlifowanie szpachlówki i podkładu

Jednym z ostatnich etapów naprawy lakierniczej i lakierowania jest szlifowanie. Szlifuje się zarówno szpachlówkę, która wyrównuje niedoskonałości blachy oraz jej nierówności, jak i podkład, nakładany na koniec lakierowania.

Szlifowanie szpachlówki

Jeśli w procesie renowacji lakieru lub naprawy lakierniczej wykorzystana została szpachlówka poliestrowa, ma ona stosunkowo krótki czas schnięcia, wynoszący około pół godziny w temperaturze pokojowej. Dzięki temu można ją szybko przeszlifować, o ile całkowicie już wyschła. W przeciwnym wypadku może dojść do zaklejania wyrobu ściernego przez lepką żywicę zawartą w szpachlówce. Uwaga- szpachlówkę poliestrową należy szlifować tylko na sucho.

Zaleca się przemycie powierzchni szpachlówki środkiem odtłuszczającym, co przyspieszy szlifowanie i przyniesie znacznie lepsze efekty. Do szlifowania szpachlówki należy używać wyrobów o średniej ziarnistości - P80 lub P120, a do szlifowania wykańczającego - P240. Wyroby osadza się na ręcznych lub elektrycznych narzędziach szlifierskich. Najlepiej w przypadku dużych, gładkich powierzchni sprawdzają się szlifierki oscylacyjne, a na powierzchniach o skomplikowanych kształtach - szlifierki mimośrodowe, czyli oscylacyjno-rotacyjne.

Może się okazać, że po szlifowaniu będzie trzeba nałożyć dodatkową warstwę szpachlówki, ale przed tą czynnością należy oczyścić powierzchnię pistoletem przedmuchowym, środkiem odtłuszczającym i ściereczką antystatyczną.

Jeśli szlifowanie odkryje gołą blachę, należy miejsce to zagruntować antykorozyjnie i pokryć podkładem większym, niż obszar szpachlowania. Lakier wokół tego miejsca trzeba zmatowić włókniną ścierną, konwencjonalnym wyrobem ściernym lub szlifierką.

Szlifowanie podkładu

Oprócz szlifowania szpachlówki, w procesie naprawy lakieru istnieje konieczność przeszlifowania dokładnie warstwy podkładu po jego całkowitym wyschnięciu. Jeśli podkład jeszcze nie wyschnął, szlifowanie pozostawi po sobie nieestetyczne ślady. Podkłady akrylowe szlifuje się zgrubnie i wykańczająco.

Szlifowanie zgrubne jest wykonywane wyrobem o grubym ziarnie, co pozwala na wyrównanie warstwy podkładu. Podczas szlifowania wykańczającego z użyciem wyrobów drobnoziarnistych, uzyskuje się optymalną strukturę powierzchni, zapewniając dobrą przyczepność lakieru i ukrycie wszelkich śladów szlifowania.

Zalecane jest szlifowanie stopniowe podkłady, najpierw wyrobem gruboziarnistym, a później drobnoziarnistym. 

comments powered by Disqus