Auto firmowe - leasing czy wynajem?

Auto firmowe - leasing czy wynajem?

W dzisiejszych realiach prowadzenia działalności gospodarczej, samochód to podstawa. Co w przypadku, jeśli firma nie jest w stanie zakupić auta za gotówkę? Istnieje kilka możliwości użytkowania samochodu bez wydawania dużej kwoty. Należy rozważyć leasing lub wynajem samochodu z wypożyczalni.

Bez dużej gotówki

Oba rozwiązania są stanowczo tańsze od kupna samochodu. Jest to również alternatywa dla firm, które mają problem z uzyskaniem kredytu na ten cel. W obu przypadkach bez wielkiego finansowego obciążenia firma może korzystać z nowego auta. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

 

Z leasingiem niższy podatek

Leasing jako sposób na pozyskanie samochodu do celów gospodarczych, to często łatwy sposób dla nowych przedsiębiorstw na rozpoczęcie funkcjonowania. Firmy z dorobkiem traktują leasing jako formę inwestycji. Tą drogą wzbogacają swoje usługi bez dużego kredytu. Często udaje się wynegocjować niższe oprocentowanie opłat leasingowych niż w przypadku kredytu. Zdolność kredytowa nie zostaje obniżona, co istotne przy innych planach zakupowych. Ważne, że raty za leasing można odpisać od kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu firma zapłaci niższy podatek. Leasing ma także minusy. Samochód nie należy do leasingobiorcy. Auto nie stanowi własności firmy. Możliwość wykupu istnieje dopiero po wygaśnięciu umowy. W przypadku całkowitego zniszczenie lub kradzieży umowę należy zakończyć i rozliczyć umowę. To oznacza konieczność natychmiastowej zapłaty wszystkich pozostałych rat. Jeśli dojdzie do wypadku formalnościami zajmuje się właściciel. Od jego zaangażowania zależy tempo uzyskania odszkodowania. Raty leasingowe mimo tego muszą być spłacane. Często umowa zawiera tzw. czynsz inicjalny, jest to rodzaj opłaty wstępnej.

 

Wypożyczalnia wygodna i bez formalności

Inną możliwością używania samochodu do celów działalności gospodarczej jest jego wynajem. Obecnie jest zauważalne ożywienie w tej branży. Wybór samochodów jest bardzo duży. Od aut osobowych po terenówki i dostawczaki. Wypożyczalnie mają swoje oddziały w mniejszych miastach. Wynajem długoterminowy to wygodny sposób korzystania z samochodu bez jego nabywania. Jest zdecydowanie mniej formalności niż w przypadku leasingu. Po stronie wypożyczalni samochodów pozostają koszty związane z utrzymaniem auta, ubezpieczeniem, serwisem pojazdu, okresowymi przeglądami. Konkurencja jest tak duża, że niektóre z nich, na przykład w Katowicach, oferują wymiany płynów czy opon. Wynajmującemu pozostaje tylko tankować. Korzystanie z samochodu z wypożyczalni jest wygodne i możliwe do realizacji w krótkim czasie. Nawet online.  Firmy tego typu gwarantują pomoc w sytuacjach awaryjnych przez 7 dni w tygodniu oraz auto zastępcze (w przypadku konieczności naprawy pojazdu). Przy wynajmie długoterminowym cenę można negocjować. Im dłuższy okres tym niższa cena za dobę. Renomowane wypożyczalnie samochodów nie pobierają kaucji. Decyzja zawsze pozostaje po stronie decydenta, a jeśli można zastanowić się nad wynajmem na dłuższy termin, warto zerknąć do cennika wypożyczalni samochodów.

 

comments powered by Disqus