Samochód nie działa prawidłowo? Sprawdź, co może być problemem

Samochód nie działa prawidłowo? Sprawdź, co może być problemem

Samochód, tak jak człowiek, również się starzeje. Gdy jest nowy i ma niewielki przebieg, działa bez zarzutu. Jednakże upływ czasu także na nim odbija swoje piętno.

Czasami problemem jest nieduża usterka, a niekiedy mamy do czynienia z poważnym defektem, który wymaga gruntownej naprawy, a w najgorszym wypadku zmiany auta. Zauważasz pierwsze niepokojące, “chorobowe” objawy w Twoim samochodzie? Przybliżymy Ci najczęstsze awarie, z którymi borykają się kierowcy.

Najczęściej silnik

Jak wskazują mechanicy, najczęstszym źródłem kłopotów z autem jest silnik, co z jednej strony może niepokoić, a z drugiej cieszyć. Niepokoić dlatego, że przy poważnej usterce wymagana jest nawet wymiana silnika, co niestety wiąże się z ogromnymi kosztami. Cieszyć zaś dlatego, że zwykle chodzi o awarię jednego z narzędzi powiązanych z silnikiem, co zazwyczaj nie jest zbyt drogie, a specjaliści potrafią je precyzyjnie rozpoznać. O tym, że serce Twojego samochodu nie działa prawidłowo, poinformuje Cię w pierwszej kolejności nienaturalny dźwięk podczas pracy, a dalej szarpanie, skoki obrotów i zapalona kontrolka.

Najczęściej winę za nieprawidłowe działanie silnika ponoszą świece, które należy regularnie wymieniać. Innym problemem są cewki zapłonowe, które odpowiadają nie tylko za odpalenie auta, ale również za jego działanie. Stosunkowo niewielką usterką jest także uszkodzenie w obrębie układu wtryskowego, który dostarcza paliwo do silnika. Poważną bolączką jest natomiast uszkodzenie przepustnicy, naprawa której może być kosztowna. Warto jednak pamiętać, że niejednokrotnie za złą pracę silnika odpowiada stary olej, po wymianie którego samochód z powrotem działa bez zarzutów.

Akumulator na drugim miejscu

Na drugim miejscu wśród awarii zgłaszanych mechanikom są kłopoty z akumulatorem. W przytłaczającej większości chodzi o zwykłe rozładowanie. I tutaj niemalże zawsze winę ponoszą kierowcy, którzy nieodpowiednio obchodzili się z autem. Do rozładowania akumulatora najczęściej dochodzi zimą, gdy temperatura spada poniżej zera. Wychłodzony akumulator traci moc i później nie reaguje na przekręcanie kluczyka w stacyjce. Dlatego też przy dużych mrozach zaleca się okrywanie go materiałem, lub wyjmowanie z samochodu. Oszczędzimy sobie wówczas przyjemności odpalania auta “na kable” połączone z samochodem sąsiada. Do rozładowania może również dojść latem, gdy zapomnimy o wyłączeniu świateł.

Jeśli jednak odpalanie “na kable” nie pomaga, wówczas jest to znak, iż akumulator doczekał końca swoich dni. Wtedy jedynym słusznym i skutecznym rozwiązaniem będzie kupno nowego akumulatora. Niestety wymiana tej części należy do rzędu droższych zakupów, więc trzeba się będzie nastawić na spory wydatek. Zależnie od rodzaju oraz stanu zużycia, ceny akumulatorów wahają się od 100 do nawet 1000 złotych.

Inne usterki

Rzadziej kierowcy skarżą się na inne rodzaje problemów z autem. Usterki mogą jednak dotykać np. skrzynię biegów, która również z biegiem czasu mocno się zużywa. Jak pokazują statystyki, awarie częściej dotykają tzw. “automatów”, które wymagają od właścicieli aut dużej odpowiedzialności i dbałości m.in. przy wymianie oleju czy czyszczeniu filtra. A z tym niestety bywa różnie. Naprawa automatycznej skrzyni biegów jest również finansowo mniej korzystna, niż manualnej, gdyż wiąże się z wykorzystaniem nowocześniejszych środków i narzędzi.

Do grona poważniejszych kłopotów należą usterki alternatora. Zwykle chodzi o zużyte łożyska lub szczotki. Ich wymiana nie jest najdroższa i pozwala na dalsze dobre funkcjonowanie prądnicy. Warto jednak szybko zareagować na wszelkie problemy z tymi częściami, bowiem pozostawienie ich samym sobie może doprowadzić do zniszczenia całego alternatora, a wówczas naprawa będzie bezcelowa. Jedynym rozwiązaniem będzie kupno nowej prądnicy.

Wśród drobnych usterek, które nie wpływają na całościową pracę samochodu wyróżnia się awarię świateł, wycieraczek czy kierunkowskazów. W większości przypadków źródłem problemów jest przepalona żarówka lub poluzowany kabel, który nie wymaga wizyty u mechanika, a jedynie pewnej wiedzy motoryzacyjnej. Są to problemy, z którymi każdy kierowca powinien bez problemu poradzić sobie sam.

Artykuł napisany we współpracy z https://www.wajbex.pl/.

 
comments powered by Disqus