Jak odnowić felgi aluminiowe?

Jak odnowić felgi aluminiowe?

Samochód, zwłaszcza z punktu widzenia męskiej części społeczeństwa, to cacko, które musi, a przynajmniej powinno prezentować się idealnie w każdym calu.

A zadbanie o każdy, najdrobniejszy nawet szczegół, to zadanie nie tylko czasochłonne, ale często także kosztowne. Wymiana czy malowanie zniszczonych lub porysowanych elementów bezpośrednio wiąże się ze znacznym „odchudzeniem” naszego portfela. Jednak oryginalne części samochodowe, takie jak chociażby alufelgi, mają jedną, bardzo istotną zaletę. Otóż nawet bardzo poważne na pierwszy rzut oka uszkodzenia – takie jak niewielkie wgniecenia, rysy czy odpryski – można łatwo i tanio poddać renowacji w każdym renomowanym salonie. Taki zabieg pozwoli przywrócić im fabryczną prezencję, nie dobijając przy tym naszego budżetu.

 

Odnawianie felg – krok po kroku

Już po kilku latach użytkowania na felgach widoczne będą ślady zniszczeń czy uszkodzeń. Proces ich renowacji jest czasochłonny, jednak efekt może być wręcz zdumiewający. Oto jak, krok po kroku, przebiega naprawa zniszczonych felg aluminiowych.

Pierwszym krokiem będzie oczywiście demontaż kół. Jeśli felgi połączone są z oponami, mogą pozostać w takiej formie, ale warto pamiętać, że pozbycie się opon z obręczy w znacznym stopniu ułatwi nam zadanie.

Kolejnym krokiem jest dokładne doczyszczenie wszystkich zabrudzeń znajdujących się na felgach. Ważne, by dokładnie wymyć każdy zakamarek. Po pozbyciu się nieczystości następuje etap szlifowania felg – zaczyna się papierem ściernym o granulacji 600, a kończy na 1500 lub twardszym. Gdy po oszlifowaniu na powierzchni felg nadal widoczne są zarysowania, należy użyć szpachli i powtórzyć proces. Ostatnim krokiem będzie nałożenie kilku warstw lakieru bezbarwnego – i gotowe. Stare i zużyte alufelgi wyglądają teraz jak prosto z linii produkcyjnej.

Na pierwszy rzut oka cały proces renowacji naszych „alusów” zdaje się banalnie prosty, jednak należy pamiętać, że koła to bardzo ważna część samochodu, która w znacznym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo w trakcie jazdy.  Dlatego osoby, które raczej nie mają doświadczenia w majsterkowaniu i tego typu renowacjach, zdecydowanie powinny udać się do salonu bądź mechanika i zlecić renowację felg profesjonalistom.

 

Względy bezpieczeństwa

Wszystkie zabiegi kosmetyczne dokonywane na felgach powinny być przede wszystkim dokonywane z rozmysłem. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile pierwotny wygląd można w miarę łatwo i szybko przywrócić, o  tyle pierwotnej wytrzymałości już nie. Oczywiście każde koło ma swego rodzaju „zapas” wytrzymałości, więc po odpowiedniej i profesjonalnej renowacji będzie funkcjonować tak bezpiecznie, jak w chwili, gdy "wyjechało" z linii produkcyjnej.

Sprawdź ofertę na nowe felgi aluminiowe i stalowe na: https://almot-auto.pl/oferta/felgi-aluminiowe-i-stalowe/.

Jednak przyzwyczajanie się do renowacji felg, zamiast ich wymiany, może okazać się zgubne w skutkach. Po dłuższym czasie użytkowania i przeciążeń elementy te utracą swoją trwałość, przez co mogą zagrażać bezpieczeństwu na drodze. Dlatego jeśli twoje alufelgi są mocno nadgryzione zębem czasu, powinieneś odwiedzić renomowanego sprzedawcę – takiego jak ten – i dobrać z jego oferty nowe 18’', które zapewnią ci pełne bezpieczeństwo na drodze i nadadzą świeżego wyglądu twojemu samochodowi.

comments powered by Disqus