Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy - kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy - kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Jak postępować w przypadku, kiedy potrzebny jest nam samochód zastępczy z tytułu OC sprawcy wypadku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wypadek samochodowy może przytrafić się każdemu kierowcy. Związane z nim formalności nie są niczym przyjemnym, a już sam fakt, że samochód nie będzie nadawał się do dalszej eksploatacji, budzi spore emocje. Jak postępować w przypadku, kiedy nasze auto nie było pojazdem firmowym? I kto może ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy?

 

Kto może ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy?

Auto zastępcze z OC sprawcy jeszcze jakiś czas temu przysługiwało wyłącznie osobom, które zarejestrowały uszkodzony pojazd jako auto firmowe, bądź też musiały dowieść, że po kolizji ich poruszanie się za pomocą komunikacji zastępczej nie jest możliwe. Na szczęście w 2011 roku przepisy zmieniły się. Odtąd auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje nawet zwykłym osobom fizycznym, nieposiadającym firmowego samochodu.

 

Auto zastępcze z OC sprawcy - przepisy:

1. Jeśli doszło wyłącznie do uszkodzenia samochodu, wynajem z OC sprawcy będzie możliwy od dnia, w którym doszło do powstania szkody, aż po dzień, w którym została ona naprawiona.

2. Jeśli samochód został całkowicie zniszczony, wynajem z OC sprawcy jest możliwy od momentu wystąpienia szkody, aż po dzień, w którym zakupiliśmy zupełnie nowe auto. 

Warto jednak zaznaczyć, że czas ten nie może przeciągać się w nieskończoność. Jeśli osoba poszkodowana nie zakupi nowego samochodu w odpowiednim czasie bądź też jeśli warsztat będzie zwlekał z jego naprawą, samochodu możemy nie dostać.

 

Jaki samochód nam przysługuje?

1. Samochód zastępczy z OC sprawcy nie może być wyższej klasy aniżeli ten, który został uszkodzony bądź nawet zniszczony w wyniku wypadku. Co ważne, przez klasę samochodu nie rozumiemy jego wartości, lecz rodzaj. Jeśli więc dotychczasowo jeździliśmy kompaktem, będzie nam przysługiwał wyłącznie kompakt bądź też mniejszy samochód.

2. Samochód zastępczy kosztuje... Cena ta jest uzależniona od dziennych stawek naliczanych przez wypożyczalnię samochodową. Warto jednak pamiętać, że wspomniane stawki nie mogą być wyższe od średniej rynkowej. Najlepiej jest więc wybrać taką wypożyczalnię, która ma już pewne doświadczenie w zakresie wypożyczania samochodów zastępczych. Jeśli dzienne stawki będą zbyt wysokie, samochód zastępczy z OC sprawcy nie zostanie sfinansowany.

Ciekawostką jest fakt, że wiele firm zajmujących się wynajmem samochodów zastępczych nie wymaga od posiadaczy uszkodzonych w wyniku wypadku aut nawet złotówki. Zwykle koszty całego przedsięwzięcia są finansowane przez wypożyczalnię, która następnie "ściga" ubezpieczyciela. Skorzystanie z tej opcji jest możliwe jednak wyłącznie w dużych i sprawdzonych wypożyczalniach.

Gdzie wynająć samochód?

W dużych miastach na terenie całej Polski znajduje się wiele firm oferujących auto zastępcze z OC sprawcy. Kraków i Katowice to przykładowe aglomeracje. Jeżeli chcesz wynająć auto zastępcze z OC sprawcy w Krakowie lub w Katowicach, to firma Mavo Car Rental jest najlepszym przykładem profesjonalizmu i rzetelnego podejścia do klienta. Obecnie coraz więcej firm z branży motoryzacyjnej decyduje się na urozmaicenie swojej oferty właśnie o ten punkt.

Większość z nich oferuje następujące udogodnienia:

- samochód na czas likwidacji szkody,
- szybkie i bezpłatne dostarczenie samochodu zastępczego,
- nowe samochody renomowanych marek,
- brak ukrytych kosztów i w wielu przypadkach również brak kaucji zwrotnej,
- wynajem pojazdu bez limitu kilometrów.

Co będzie ci potrzebne przy wynajmowaniu samochodu z OC sprawcy:

- prawo jazdy i dowód osobisty,
- nazwa ubezpieczyciela,
- numer zgłoszenia sprawy,
- potwierdzenie własności uszkodzonego pojazdu. 


Wiele osób rezygnuje z walki o możliwość przyznania auta zastępczego z powodu nieświadomości własnych praw. Tymczasem warto zatroszczyć się o swoje interesy i wynająć auto zastępcze na cały okres naprawy uszkodzonego samochodu. Taki wariant może nam sporo ułatwić i pomóc w codziennych obowiązkach, w których brak samochodu stałby się dużym utrudnieniem. 

comments powered by Disqus