Samochód: nowy czy używany?

Samochód: nowy czy używany?

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z czterema kółkami, czy też jeździsz już od lat – być może przyjdzie ci kiedyś stanąć przed wyborem między samochodem nowym a używanym. Na co się wtedy zdecydować?

Salon samochodowy czy komis?

Zdałeś pomyślnie prawo jazdy i rozglądasz się za swoim pierwszym samochodem? A może jesteś już doświadczonym kierowcą, a twoje stare auto coraz częściej szwankuje? Zastąpić je nowym nabytkiem wprost z salonu czy może zdecydować się na odwiedzenie komisu? W niniejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wadom i zaletom każdej z tych dwóch opcji.

 

Nowy > używany

Za wyborem nowego auta przemawiają względy oczywiste. Nie tylko, a nawet nie przede wszystkim aspekt wizualny gra tutaj rolę. O wiele bardziej liczy się to, że auto wprost z salonu w mniejszym stopniu (przynajmniej teoretycznie) narażone jest na różnego rodzaju awarie czy usterki, ponieważ wszystkie części są nowe i przez nikogo jeszcze nieeksploatowane. Poza tym w przypadku zaistnienia jakichkolwiek usterek w kilkuletnim okresie objętym gwarancją można bezpłatnie skorzystać z usług serwisu współpracującego z salonem samochodowym. Jest to przywilej, którym na ogół nie cieszą się właściciele aut używanych.

Z drugiej jednak strony nie wszystkie naprawy są objęte gwarancją. Jeśli zechcemy wymienić żarówki, wycieraczki czy np. opony – możemy zostać odesłani z kwitkiem. Zakres możliwych napraw jest dokładnie określony w każdej gwarancji, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na wszystkie wyszczególnione tam punkty. Warto poza tym zaznaczyć, że uprawnienia gwarancyjne tracą moc obowiązującą w przypadku, gdy nabywca samochodu poddaje go jakimkolwiek zabiegom tuningującym.

Największą wadą nowych samochodów jest oczywiście cena. Auta używane są znacznie tańsze, ale i… bardziej zawodne. Jakie jednak korzyści przemawiają za kupnem samochodu z rynku wtórnego?

 

Używany > nowy

Największą bolączką osób poszukujących auta na rynku wtórnym są różnego rodzaju zakamuflowane braki czy też usterki, których nie dostrzega się na początku, ale które wychodzą na jaw po pewnym okresie użytkowania. Na kupno auta używanego powinny się decydować wyłącznie osoby mające niejakie rozeznanie w motoryzacji. Brak wiedzy dotyczącej samochodów może narazić przyszłego nabywcę na bardzo niemiłe niespodzianki. Jeśli nie interesowałeś się nigdy dotąd motoryzacją i jesteś zdecydowany kupić samochód z rynku wtórnego, zasięgnij rady kogoś, kto zna się na rzeczy i będzie potrafił ocenić, czy auto, które sobie upatrzyłeś, rzeczywiście okaże się dobrą inwestycją.

Największym atutem samochodów używanych jest cena. Wiele osób, nie mogąc pozwolić sobie na kupno nowego modelu, decyduje się na auto z drugiej ręki. Auta mające mniej niż 5 lat są inwestycją najbardziej opłacalną, jako że ich parametry techniczne z reguły w nieznacznym tylko stopniu są gorsze niż te charakteryzujące samochody z salonu. Niektóre pojazdy z rynku wtórnego niejednokrotnie objęte są jeszcze gwarancją producenta. Przy odrobinie szczęścia można zrobić naprawdę niezły interes, kupując auto, które w rzeczywistości w niczym nie ustępuje egzemplarzom zdobiącym salony samochodowe.

 

Decyzja należy do ciebie

Na pytanie zawarte w tytule każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę różne czynniki, które zostały już powyżej zasygnalizowane. Największy wpływ na decyzję będzie miała oczywiście zasobność portfela. Tytułowy dylemat zostanie z całą pewnością oszczędzony tym, którzy nie muszą się troszczyć o pieniądze: auto z salonu będzie dla nich jedynym słusznym wyborem.

comments powered by Disqus