Dlaczego warto kupić nowy samochód?

Dlaczego warto kupić nowy samochód?

Mówi się, że po opuszczeniu salonu auto znacznie traci na wartości i że m. in. z tego powodu lepiej jest kupić samochód używany. Czy to prawda? I która z tych dwóch opcji okazuje się bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej?

Wbrew temu, co głoszą marketingowcy pozostający na usługach komisów samochodowych, kupno nowego auta z salonu jest jak najbardziej sensowne i opłacalne. Nie tylko dlatego, że im pojazd nowszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju awarii czy usterek, ale również dlatego, że w dłuższej perspektywie czasowej auto z salonu okazuje się nabytkiem bardziej opłacalnym. Nie da się zaprzeczyć, że nowe samochody kosztują znacznie więcej niż używane, ale z drugiej strony jakże często te drugie wymagają ustawicznych reperacji, które niejednokrotnie wiążą się przecież ze znacznymi wydatkami. Samochody eksploatowane już przez kilka lat z oczywistych względów szybciej ulegają awarii i w mniejszym stopniu są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Zwłaszcza stan sprzęgła zależny jest w dużej mierze od stylu jazdy poprzedniego właściciela. Jeśli był to kierowca niedoświadczony bądź też niedbały i brawurowy, możemy się spodziewać, że sprzęgło będzie w stanie nie najlepszym. Poza tym samochody używane często pozostawiają wiele do życzenia z technicznego punktu widzenia, w związku z czym – aby nie paść ofiarą oszustwa – należy znać się trochę na motoryzacji. Taka wiedza przyda się w ocenie jakości oraz stanu poszczególnych części samochodowych.

Samochód używany jest więc zawsze mniejszym bądź większym znakiem zapytania. Nowe auto, nawet jeśli dozna szwanku (np. wskutek wypadku drogowego), objęte jest co najmniej kilkuletnią gwarancją, która uprawnia jego posiadacza do skorzystania z bezpłatnej naprawy w serwisu autoryzowanego przez producenta.

Nie należy zapominać i o tym, że salony samochodowe oferują nieraz klientom specjalne promocje i rabaty, dzięki którym możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Na ogół im droższe auto, tym większy jest upust cenowy.

Warto ponadto zaznaczyć, że przy zakupie samochodu używanego trzeba się liczyć z koniecznością wymiany podstawowych części oraz płynów samochodowych, takich jak filtry, rozrząd, olej silnikowy itp. Niezbędne jest również przeprowadzenie przeglądu technicznego w profesjonalnym serwisie samochodowym. A to wszystko kosztuje. Można oczywiście niczego nie wymieniać i pozostawić wszystko tak, jak jest, ale wówczas narażamy się nie tylko na utratę pieniędzy, ale również na niebezpieczeństwo na drodze. Biorąc pod uwagę wszystkie zasygnalizowane powyżej zastrzeżenia, można powziąć uzasadnioną wątpliwość co do sensu nabywania aut używanych. Zdecydowanie lepiej kupić nowe.

comments powered by Disqus