Mazda: historia marki i najpopularniejsze modele

Mazda: historia marki i najpopularniejsze modele

Mazda jest jednym z najpopularniejszych producentów samochodów osobowych na świecie. Koncern został założony w roku 1920 i do dziś cieszy się niesłabnącym uznaniem konsumentów.

Historia marki

Założycielem koncernu był Jujiro Matsuda, który w roku 1920 w Hiroszimie, we współpracy z kilkoma innymi inwestorami, powołał do istnienia firmę Toyo Cork Kogyo. Specjalizowała się ona początkowo głównie w produkcji obrabiarek. Jakiś czas potem spółka postanowiła spróbować swoich sił w produkcji samochodów: tak powstał pierwszy model, który dał początek wielu kolejnym. TCK produkowało więc i narzędzia, i samochody. W roku 1931 produkcja samochodów ruszyła już na dobre: firma wypuszczała na rynek niewielkie trójkołowe „bagażówki” o jakże wdzięcznej nazwie Mazda-go. Stanowiły one swoiste połączenie motocykla z czterokołowcem. Zjednały sobie tak dużą popularność, że w kolejnych latach rozpowszechniły się nie tylko w Japonii, ale i w Chinach.

W 1934 r. Toyo Cork Kogyo zaczęło wydawać samochody pod nowym szyldem: Mazda. Nazwa ta utrzymuje się do dzisiaj i w pamięci każdego fana motoryzacji wywołuje szereg pozytywnych skojarzeń. W tym to okresie producent zaczął sygnować swoje samochody nowym, unikalnym logiem, które z biegiem czasu wyewoluowało w charakterystyczny symbol, który dziś wszyscy znamy.

Rok 1936 upłynął pod znakiem zmiany wizerunku spółki. Powołano wówczas do istnienia nowe logo (Flying-M), mające swoim kształtem wyobrażać zwinność, szybkość i wydajność, które to cechy przypisywano powszechnie samochodom Mazdy.

W 1940 r. światło dzienne ujrzały pierwsze prototypy samochodów osobowych, ale wybuch II wojny światowej przerwał działalność spółki. Bomba zrzucona na Hiroszimę zniszczyła ponad połowę fabryki. Zarzucone prace nad dobrze rokującymi modelami podjęto na nowo po wojnie i odbudowie zniszczeń.

Następne lata przyniosły producentowi szeroki rozgłos na całym świecie. Samochody Mazdy stały się ikoną ekskluzywnych, wydajnych i niezawodnych aut, którym można zaufać. Z ważniejszych wydarzeń warto jeszcze odnotować ukazanie się innowacyjnego modelu o nazwie Mazda R360 (1960 r.). O doniosłości tego wydarzenia zadecydował fakt, że było to pierwsze auto osobowe, które firma wypuściła na rynek.  Był to pojazd typu coupé, napędzany dwucylindrowym, chłodzonym powietrzem, mający niezwykle lekką i subtelną konstrukcję oraz silnik o pojemności 356 cm³. Okazał się zwiastunem spektakularnego sukcesu finansowego, który stał się udziałem właścicieli spółki. Samochody osobowe Mazda podbiły świat.

 

Najpopularniejsze modele

Poniżej przedstawiamy modele najbardziej naszym zdaniem reprezentatywne dla Mazdy. Zaprezentowana czwórka nie wyczerpuje oczywiście wszystkich najlepiej sprzedających się modeli, ale niewątpliwie oddaje styl oraz fizjonomię tego wielkiego koncernu, który zyskał sobie uznanie nie tylko klientów, ale również wielu środowisk opiniotwórczych związanych z motoryzacją.

Mazda 4 Demio – typ Demio obecny jest na rynku od 1996 r. Od roku 2014 światło dzienne ujrzała 4. generacja tego modelu. Została zaprezentowana przez spółkę na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych w Genewie.

Mazda 3 (Mazda Axela) - samochód osobowy klasy kompaktowej. Pierwsze egzemplarze tego modelu opuściły halę fabryczną w 2003 r. Od 2013 r. produkuje się jego 3. generację.

Mazda 5 (Mazda Premacy) - kompaktowy minivan. Do tej pory ukazały się 3 generacje modelu Mazda Premacy (między 1999 a 2015 r.). Jego druga odsłona zrobiła komercyjny sukces na rynkach światowych jako Mazda 5.

Mazda 6 (Mazda Atenza) - samochód osobowy klasy średniej, produkowany od 2002 r. W 2012 r. na rynek weszła 3. generacja modelu.

comments powered by Disqus