Jak radzić sobie z upałami podczas jazdy samochodem?

Jak radzić sobie z upałami podczas jazdy samochodem?

Lato ma swoje niezaprzeczalne uroki, ale i potrafi dać się we znaki – zwłaszcza kierowcom, którzy znaczną część dnia spędzają za kółkiem. Jak sobie radzić ze zbyt wysoką temperaturą w samochodzie?

Klimatyzacja

Auta wyposażone są na ogół w klimatyzację: manualną bądź automatyczną. Ta pierwsza najefektywniej pracuje na pierwszym biegu. Druga powinna obniżyć temperaturę w samochodzie maksymalnie o 8oC w stosunku do tej, która panuje na zewnątrz. Klimatyzacja automatyczna jest o tyle wygodna, że nie wymaga żadnej ingerencji ze strony kierowcy.

 

Auta bez klimatyzacji

Klimatyzacja jest co prawda standardem w większości nowoczesnych samochodów, ale część kierowców porusza się po drogach w autach pozbawionych urządzeń chłodzących. Zaleca się im dokładne przewietrzanie auta przed wyruszeniem w trasę: należy pootwierać wszystkie drzwi i wpuścić do środka możliwie najwięcej powietrza. Ponieważ samochód na słońcu bardzo szybko się nagrzewa, warto unikać miejsc niezacienionych. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne nieuchronnie zwiększa temperaturę w samochodzie i obniża komfort jazdy.

 

Must-have każdego kierowcy

Klimatyzacja nie jest jedyną bronią, którą możemy się posłużyć w walce z upałem. Półki w sklepach motoryzacyjnych uginają się pod ciężarem różnego rodzaju gadżetów, które możemy wykorzystać przeciwko uprzykrzonym upałom. Takim przydatnym gadżetem jest np. mata przeciwsłoneczna. Gdy auto jest zaparkowane, nakłada się ją na przednią szybę, przez którą dostaje się do środka najwięcej promieni słonecznych. To znakomite rozwiązanie pozwala ograniczyć nagrzewanie się samochodu. Efekt jest zauważalny. Pozostałe szyby można zasłonić roletami  przyciemniającymi, które również zminimalizują negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, zapewniając towarzyszącym kierowcy pasażerom komfortowe warunki jazdy.

Dobrym rozwiązaniem są też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które chronią oczy przed zmęczeniem i poprawiają widoczność. Dużym udogodnieniem dla kierowcy oraz ewentualnych pasażerów byłaby także możliwość schłodzenia organizmu zimnymi napojami, wyciągniętymi w razie potrzeby z podręcznej lodówki turystycznej, w której można też przechowywać jedzenie.

Tego typu gadżety z całą pewnością poprawią komfort jazdy samochodem, zwłaszcza jeśli mamy do pokonania wiele kilometrów i spędzamy za kółkiem mnóstwo czasu. Zaproponowane powyżej rozwiązania są raczej niedrogie i nie wymagają żadnych czasochłonnych zabiegów. Dzięki nim słońce może stać się naszym sprzymierzeńcem, a nie – wrogiem.

Ważnym aspektem podczas upałów o którym zapomina większość kierowców jest kontrola płynów eksploatacyjnych. Sprawny układ chłodniczy oraz odpowiednia ilość płynu w nim to podstawa bezpiecznej podróży. Silnik sam w sobie jest narażony na działanie wysokich temperatur, co podczas upałów jest dodatkowo spotęgowane.

Dobrej jakości płyny eksploatacyjne warto kupować w zaufanych miejscach. Dodatkowo internetowe sklepu motoryzacyjne oferują je w atrakcyjnych cenach (np. https://autoczescizielonki.pl).

comments powered by Disqus